Zihinsel yetersiziği olan bireylere emniyet kemeri takarak güvenli seyahat etme becerisinin öğretiminde sosyal öykülerin etkililiği
The effectiveness of teaching to safety travel skills by fasten seat belt using social stories to individuals with intellectual disabilities
  1. Tez No: 696227
  2. Yazar: İREM GÖKKAYA HORZUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada zihinsel yetersizliği olan bireylere emniyet kemeri takarak güvenli seyahat etme becerisinin öğretiminde sosyal öykülerin etkililiği incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni katılımcıların emniyet kemeri takarak güvenli seyahat etme becerisini öğrenme düzeyidir. Araştırmanın sosyal geçerliği öznel değerlendirme yoluyla incelenmiştir. Araştırma 14-15 yaşları arasında olan zihinsel yetersizliğe sahip iki erkek bir kız katılımcıyla sürdürülmüştür. Araştırmada yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın etkililik bulguları, emniyet kemeri takarak güvenli seyahat etme becerisinin öğretiminde sosyal öykülerin etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca katılımcılar edindikleri hedef davranışı öğretim sonlandıktan 14, 21 ve 30 gün sonra korumuş, farklı ortam ve araçlara genelleyebilmiştir. Öznel değerlendirmeye dayalı sosyal geçerlik bulguları, katılımcıların öğretmenlerinin ve annelerinin çalışmaya ilişkin olumlu görüşler ifade ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of teaching to safety travel skills by fasten seat belt using social stories to individuals with intellectual disabilties has been examined in this study. The dependent variable of the study is the level of learning the ability of the participants to safety travel skills by fasten seat belt. The social validity of the study was examined through subjective assessment. The study was conducted with two male and a female participants with intellectual disabilities between the ages of 14 and 15 years. The findings of effectiveness show that social story is effective in the acquiring the safety travel skills. In addition, participants maintained the 14, 21, and 30 days after target behaviors acquired and they have generalised the target behaviors to different tools and places. Findings of social validity based on subjective assessment show that the teachers and parents of the participants express positive opinions about the study.