Menzer Niyarlı'nın hikâyeleri üzerine bir inceleme
A research on the stories of Menzer Niyarlı
- Tez No: 678244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada, çağdaş Azerbaycan edebiyatının kadın yazarlarından Menzer Niyarlı'nın Seçilmiş Eserleri (2014) adlı kitabında yer alan on üç hikâye ve bu hikâyelerin incelenmesi yer almaktadır. Tez, kaynakça ve sonuç bölümlerinin dışında iki ana bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Azerbaycan edebiyatında hikâye türünün gelişimi hakkında kısaca bilgi verilmiştir.“Birinci Bölüm”Menzer Niyarlı'nın hayatı ve eserlerini içermektedir.“İkinci Bölüm”de Menzer Niyarlı'nın on üç hikâyesi Türkiye Türkçesine aktarılmış ve bu hikâyeler tahlil edilmiştir.“Değerlendirme ve Sonuç”bölümünde ise Azerbaycan edebiyatında hikâye türünün gelişimi ve Menzer Niyarlı'nın hikâyeleri üzerinde genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, there are thirteen stories in the book Selected Works (2014) of Menzer Niyarlı, one of the female writers of contemporary Azerbaijan literature and the analysis of these stories. The thesis consists of two main sections apart from bibliography and conclusion sections. In the“introduction”section, brief information is given about the development of the story genre in modern Azerbaijan literature. In the“first section”, includes the life and works of the Menzer Niyarlı. In the“second section”, thirteen stories of the Menzer Niyarlı were translated into Turkey Turkish and these stories were analyzed. In the“evaluation and conclusion section”a general evaluation of the development of the story genre in Azerbaijan literature and the stories of Menzer Niyarlı.