Popüler kültür ekseninde halk kültürünün yeniden üretimi: 'Temel' tipi örneği
Reproduction of folk culture on the axis of popular culture: An example of the 'Temel' type
  1. Tez No: 678243
  2. Yazar: KÜBRA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN HIDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanın, insan tarafından tesis edilmiş ve yaratılmış olan maddi ve manevi unsurlarından meydana gelmiş bir çevre olan kültür, her dönem varlığına yeni bir bakış açısı katmaktadır. Kendi içerisinde birçok alt dalı bulunan kültürün günümüzde kendinden en çok söz ettirenlerinden biri olan popüler kültür, özellikle irdelenmesi gereken önemli bir alandır. Geçmişten bugüne halk kültüründen çokça beslenip, onu değiştiren ve yeni hallere sokan popüler kültürün kimlikleri de önemli oranda yeniden şekillendirdiği sorunu gündemdedir. Popüler kültürün bunu nasıl yaptığı örnekler üzerinden daha iyi anlaşılmaktadır. Bu bağlamda örnek olarak da aslında bir halk kültürü öğesi olan Karadenizli ya da daha da özelinde Laz olarak tanıtılan“Temel”tipinin nasıl bir popüler kültür öğesi haline geldiği tez kapsamında incelemeye alınmıştır. Bu sebeple Karadenizli ya da Laz olan kişilerin kendilerine popüler kültür sinemasına ait olan bir film olan Sümela'nın Şifresi: Temel filmi izletilmiş ardından hem filmle ilgili hem de konuyla ilgili soruların yöneltildiği derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture, which is an environment made up of the material and spiritual elements of human being established and created by humans, adds a new perspective to its existence in every period. Popular culture, which has many sub-branches in itself, is one of the most talked about itself today, and it is an important field that should be examined in particular. The problem that popular culture, which has been nourished by folk culture from the past to the present, has changed it and put it into new forms, has also reshaped identities to a great extent. How popular culture does this is better understood through examples. In this context, as an example, how the“Temel”type, which is actually a folk culture element, or more specifically Laz, has become a popular culture element has been examined within the scope of the thesis. For this reason, people who are Black Sea or Laz people watched the movie Sümela'nın Şifresi: Temel, a movie that belongs to the popular culture cinema, and then in-depth interviews were conducted, both about the movie and about the subject.