Okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-öğrenci ilişkisi ve öğretmenlerin kariyer uyumlulukları arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' teacher-student relationship and teachers' career compatibility
- Tez No: 678297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN SAPSAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çocukların okul ile tanışmasında ve okula yönelik tutumunun oluştuğu süreçte tanışacağı ilk öge olan okul öncesi öğretmeninin öğrencileriyle ilişkisinin geliştirilmesinde başlıca unsurlardan biri öğretmenin kariyer uyumudur. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-öğrenci ilişki düzeyleri ile kariyer uyumlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaca bağlı olarak okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-öğrenci ilişki düzeyleri ile kariyer uyumluluk düzeyleri ayrı ayrı incelenmiş daha sonra bunlar arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin öğretmen-öğrenci ilişki düzeyleri ile kariyer uyumluluk düzeyleri çeşitli demografik özellikler açısından incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Tokat ilinde bulunan resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 248 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından okul öncesi öğretmenleriyle görüşülerek toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Kariyer Uyumluluğu Ölçeği ve Öğrenci Öğretmen İlişki Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde öncelikle normallik testleri kullanılmış, veri setinin normal dağılıma sahip olması nedeniyle veri analizinde parametrik testler tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin kariyer uyumluluğu ile öğrenci-öğretmen ilişkisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrenci-öğretmen ilişkisi, kariyer uyumluluğu ile pozitif yönde ilişkilidir. Bununla beraber öğretmenlerin kariyer uyumluluklarını etkileyen faktörlerden birinin cinsiyet faktörü olduğu görülmüş, erkek katılımcıların KUÖ-Kariyer Planı puanlarının kadın katılımcılara göre anlamlı derecede farklı ve yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bekâr katılımcıların kariyer planı puanlarının da evli katılımcılara göre anlamlı derecede farklı ve yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluklarının öğretmen-öğrenci ilişkileri üzerindeki etkisinin demografik faktörlere bağlı olarak farklılık gösterdiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Preschool teacher is the first element that children meet during the period when they meet school and form their attitude towards school. One of the main factors in developing the relationship between teacher and student is the teacher's career adaptation. In this study, it was aimed to examine the effect of the relationship between preschool teachers' teacher-student relationship levels and career adaptability on teacher-student relationships. Depending on this main purpose, teacher-student relationship levels and career compatibility levels of preschool teachers were examined separately and then the relationship between them was examined. In addition, the relationship between pre-school teachers 'career adaptability and teacher-student relationship levels was examined, and teachers' career adaptability levels and their relationships with their students were examined in terms of various demographic variables. In the research, relational scanning model, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consists of 248 pre-school teachers who are working in public and private preschool education institutions in Tokat and answering the competency scale. Research data were collected by the researcher in consultation with preschool teachers. Career Adaptability Scale and Student-Teacher Relationship Scale were used to collect the data. In the analysis of the research data, normality tests were used first, and parametric tests were preferred in data analysis due to the normal distribution of the data set. As a result of the research, it was concluded that there is a significant relationship between teachers' career compatibility and student-teacher relationship. Student-teacher relationship is positively associated with career compatibility. However, it was seen that one of the factors affecting the career adaptability of teachers was the gender factor, and it was concluded that the CSI-Career Plan scores of male participants were significantly different and higher than female participants. Career plan scores of single participants were found to be significantly different and higher than married participants. In the study, it was determined that the effect of career adaptability of preschool teachers on teacher-student relations varies depending on demographic factors.