Türkiye'de öğrenim gören uluslarası öğrencilerin ana dilde iletişim ve Türkiye türkçesinde iletişim kavramlarına ilişkin metaforik algılarının karşılaştırılması
Comparison of the metaphorical perceptions of students studying teaching turkish as a foreign language regarding the concepts of communication in mother tongue and communication in Turkey turkish
- Tez No: 919080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SÜREYYA KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de yaşayan ve Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerin ana dilde ve Türkiye Türkçesinde iletişim hakkında oluşturdukları metaforların karşılaştırılmasının hedeflendiği bu çalışmaya, toplam 202 uluslararası öğrenci katılmıştır. Çeşitli TÖMER ve DİLMER'lerde öğrenim gören uluslararası öğrencilerden rastgele örneklem seçimi ile gerçekleşmiş, veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; öğrencilerin her bir değere ilişkin geliştirdikleri metaforlar, çizdikleri resim, karikatürler ve o değere ilişkin öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler incelenmiştir. Toplanan veriler nitel araştırma tekniklerine uygun olarak fenomenolojik (olgubilim) deseni ve içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Güvenilirlik ve geçerlik hesaplaması başka bir Türkçe alan uzmanı tarafından incelenip iki araştırmacı arasındaki fark hesaplanmıştır. Bu öğrencilerin ana dilde iletişim hakkında oluşturdukları metaforların geçerli olanlarının sayısı 165'dir. Bu metaforlar öncelikle olumlu olumsuz olma durumlarına, yapılarına ve işlevlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu metaforlardan en fazla olumlu, doğa olaylarına benzer ve işlevlerine göre sınıflandırıldığında ise rahatlık işlevli metaforlar fazla oranda tespit edilmiştir. Katılımcıların Türkiye Türkçesinden iletişim hakkında oluşturdukları geçerli metafor sayısı 159'dur. Bu metaforların olumlu olumsuz olma durumlarına göre sınıflandırılmaları sonunda daha çok olumlu metafor tespit edilmiştir. Yapılarına göre sınıflandırıldığında en fazla doğa olayları ve işlevlerine göre sınıflandırıldığında ise en çok zorluk işlevi olan metaforlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 202 international students participated in this study, which aimed to compare the metaphors created by international students living in Turkey and learning Turkish about communication in their native language and in Turkish. It was carried out by random sampling from international students studying at various TÖMER and DİLMERs, and the data were collected by face-to-face interviews with a semi-structured interview form prepared by the researcher. The collected data were analyzed using the phenomenological method and content analysis technique in accordance with qualitative research techniques. Reliability and validity calculations were examined by another Turkish field expert and the difference between the two researchers was calculated. The number of valid metaphors created by these students about communication in the mother tongue is 165. As a result of the classification of these metaphors according to their positive and negative status, it was determined that they were mostly positive, when classified according to their structure, they were mostly natural events, and when classified according to their functions, they were found to be mostly positive. The number of valid metaphors created by the participants about communication in Turkey Turkish is 159. As a result of the classification of these metaphors according to their positive and negative status, it was determined that they were mostly positive, when classified according to their structure, they were mostly natural events, and when classified according to their functions, they were found to have a difficulty function.