Dört stroklu otto motorunda aşırı doldurma uygulaması ile değişen parametrelerin araştırılması
Searching of the parameters that are chanded by the super changing of the for stroke ottomotor
- Tez No: 67836
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tezin genel amacı, dört stroklu Otto motorunda aşırı doldurma uygulaması ile değişen parametrelerin araştırılmasıdır. Yukarıdaki konunun açıklanabilmesi için ilk bölümde aşırı doldurmanın tanımı yapılıp; uygulama metodlarına ait bilgi ve şekiller verilmiştir. İkinci bölümde, Otto motorlarında aşırı doldurmanın tarihçesi ve ilk uygulamalarına ait şekil ve bilgilere işaret edilmiştir. Üçüncü bölümde, aşırı doldurma için kullanılan kompresörlere ait genel bilgiler ve hesaplama yolları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, aşın doldurma için kullanılan kompresör tipleri ve işletim diyagramları gösterilmiştir. Beşinci bölümde, aşırı doldurmalı iki ve dört stroklu motorun dolgu akışına ait hesaplama yolları ve diyagramlar belirtilmiştir. Altıncı bölümde, aşırı doldurmada kullanılan kompresör ve motor arasındaki etkileşim ve bu konuya ait işletim diyagramları anlatılmaktadır. Yedinci bölümde, aşırı doldurma uygulaması sonucunda artış gösteren termodinamik değerler ifade edilmektedir. Sekizinci, yani son bölümde ise, tabii emişli ve aşırı doldurmalı Otto motorlarına ait teorik performans hesaplamaları ve bu hesaplamalar sonucunda çizilen performans diyagramları bulunmaktadır. Tezin hazırlanışındaki yaklaşımımız, yukarıda basit olarak ifade ettiğimiz bölümler kullanılarak sağlanmaktadır. Sekizinci bölüme kadar metin, formül ve genel hesaplamaları ifade etmek için kullandığımız yöntem ile tezin konusunun açıklanması amaçlanmıştır. Son bolümde ise, kullandığımız yöntem, formül ve hesaplamalardan sonuç çıkarmaya yönelik olmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the general goal of this thesis, it was aimed to search the parameters that are changed by the supercharging of the four stroke Otto motor. In order to expound the above topic, in the first part, the supercharging was defined and its application methods were expressed by the figures. In the second part, historical background and the figure of the first application of the supercharged Otto motor were given. In the third part, general information and calculation ways of the compressor, which had been employed for the supercharging, were described. In the fourth part, the kinds of compressor and operating diagrams were shown. In the fifth part, calculations and diagrams were explained relating to the fresh mixture of the supercharged two and four stroke Otto motors. In the sixth part, the interaction between compressor and motor and besides their operating diagrams were expressed. In the seventh part, thermodynamic parameters, which are increased by reason of the supercharging, were underlined. In the eighth part, theoretical performance calculations and diagrams, which had been drawn by means of these calculation results, were determined concerning the natural aspirated and supercharged four stroke Otto motor, which are the same model and type. In this thesis, our approach was ensured by the parts that were described the- above paragraph. Up to the eighth part, through our method that was utilized to expound the texts, formulas and general calculations, it was aimed to comprehend the goal of the thesis. In the last (i.e. eighth) part, it was obtained the several results by the used methods, texts and calculations. VII