Uygulamalı İngilizce çevirmenlik programlarında çeviride bilgi teknolojilerinin yeri üzerine bir betimleme
Describing the place of translation technologies in applied English translation programs
- Tez No: 678430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM CANIM ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çeviribilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bilgi teknolojilerindeki gelişmeler çevirmenlerin kullandığı araç ve gereçleri değiştirmiştir. Bu durum çeviri eğitiminde çeviride bilgi teknolojilerinin kendisine yer bulmasına neden olmuştur. İki yıllık ön lisans programları olan Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik programları da bu değişiklikten etkilenmiştir. Bu çalışmanın amacı Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik programlarında çeviride bilgi teknolojilerinin yerini öğretim elemanlarının derslerinde neyi, nerede ve nasıl işledikleri ve öğrencilerini nasıl değerlendirdiklerine dair geliştirdikleri yaklaşımlar bağlamında betimlemektir. Bu sayede farklı programlarda yer alan çeviride bilgi teknolojileri dersleri detaylı bir şekilde incelenerek edinilen verilerin bu alanda ders vermek isteyen öğretim elemanlarına bir yol haritası olması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda öncelikle Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik programlarının müfredatlarındaki temel bilgi teknolojileri ve çeviride bilgi teknolojileri dersleri doküman analizi yöntemiyle incelenmiş, sonrasında Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik programlarında çeviride bilgi teknolojileri derslerini veren öğretim elemanları ile görüşme yapılmıştır. Görüşmelerin uygulanmasında görüşme formu yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışmanın kuramsal arka planı çeviride bilgi teknolojileri eğitiminde ne işlendiği, çeviride bilgi teknolojilerinin nasıl işlendiği, nerede işlendiği ve nasıl değerlendirildiği konusundaki yaklaşımlar olarak sınıflandırılarak farklı araştırmacıların bu konulardaki yaklaşımlarına dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in information technologies have changed the tools and equipment used by translators. This situation has caused information technologies to find a place in translator training. Applied English Translation programs, which are two-year associate degree programs, have also been affected by this change. This study aims to describe the place of information technologies in Applied English Translation programs within the context of what, where, and how lecturers teach and how they evaluate their students. In this way, technology lessons in different Applied English Translation programs were examined in detail. It was aimed that the data obtained from this research would be a road map for the lecturers who want to give lectures in this field. In this context, firstly, courses on basic information technologies and information technologies for translators in the curriculum of Applied English Translation programs were examined using the document analysis method. Then the lecturers who teach translation technologies in Applied English Translation programs were interviewed. An unstructured interview approach was used in the interviews. The theoretical background of the study was classified as approaches to training translators for information technologies within the context of what is taught, where it is taught, how lecturers teach it, and how they evaluate students. Approaches of different researchers on this subject were discussed according to this classification.