Pathologically chronic pain and pain avoidance behavior within the predictive processing framework
Öngörüye dayalı işleme çerçevesi içinde patolojik kronik ağrı ve ağrıdan kaçınma davranışı
  1. Tez No: 678441
  2. Yazar: EYŞAN DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ISTVAN ALBERT ARANYOSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ağrı, en çok araştırılan felsefik temalardan biri olarak, algı, duygu, motivasyon, biliş ve sosyal etkileşimleri içeren kompleks bir deneyimdir. Fakat ağrının tüm boyutlarını kapsayan bir felsefe teorisi bulunmamaktadır. Ağrı tartışmalarında en çok gözardı edilen ağrının motivasyon boyutudur; bununla birlikte motivasyon, ağrının bütüncül bir anlayışı için temel bir bileşendir. Ayrıca, ağrının motivasyon yönünün en az tartışılan alanı patolojik kronik ağrı ile eylem arasındaki önemli ilişkidir. Bu tezin esas amacı fizyolojik akut ağrının fonksiyonlarını kaybederek neden patolojik kronik ağrıya dönüştüğüne ve ağrıdan kaçınma davranışının patolojik kronik ağrıya neden eşlik ettiğine keşfet-faydalan ikileminden çıkarımlarda bulunarak cevap aramaktır. Bu tez aynı zamanda ilgili ağrı teorilerini ve onların bu soruları cevaplamadaki başarısızlıklarını inceleyecektir. Bu tezden çıkarılan sonuçlara göre, öngörüye dayalı işleme çerçevesi (1) patolojik kronik ağrıyı aktif öğrenme ile açıklar, (2) ağrıdan kaçınma davranışını aktif çıkarım ile izah eder, (3) ağrıdan kaçınma davranışını yalnızca belirli koşullar sağlandığında aktif öğrenme ile ifade eder ve (4) farklı eylem stratejilerinin patolojik kronik ağrıdan, ağrıdan kaçınma davranışından ve fizyolojik akut ağrıdan sorumlu olduğuna işaret eder.
Özet (Çeviri)
Pain as the most enquired philosophical theme is a complex experience, which includes sensation, emotion, motivation, cognition, and social interaction. However, there is not a single overarching philosophical theory that accounts for all the dimensions of pain. The most overlooked discussion of pain is on its motivational aspect; yet, it is indispensable for an integrated understanding of pain. Also, its least debated area is the substantial relation between pathologically chronic pain and action. In this thesis, I attempt to investigate why physiologically acute pain outlasts its purposes to transform into pathologically chronic pain and why pathologically chronic pain is accompanied by pain avoidance behavior by drawing inferences from the explore-exploit dilemma. I also examine the related pain theories addressing their failures in answering these questions. I conclude that analyzing pathologically chronic pain and pain avoidance behavior within predictive processing framework (1) provides an active learning account for pathologically chronic pain, (2) ensures an active inference account for pain avoidance behavior, (3) allows an active learning account for pain avoidance behavior only if certain conditions are met, and (4) points out the disparate action strategies are accountable for pathologically acute pain, pain avoidance behavior, and physiologically acute pain.