Hafif bilişsel bozukluğu olan yaşlılarda klinik pilates ve aerobik egzersiz eğitiminin fiziksel performans, duygu durumu ve sosyal durum üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of clinical pilates and aerobic exercise training on physical performance, mood state and social status in the elderly with mild cognitive impairment
  1. Tez No: 678538
  2. Yazar: EMİR İBRAHİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Hafif Bilişsel Bozukluğu (HBB) olan yaşlılarda klinik Pilates ve aerobik egzersiz eğitiminin fiziksel performans, duygu durumu ve sosyal durum üzerine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlanan bu çalışmaya Standardize Mini Mental Test puanı 18-23 arasında olan, 65-74 yaşları arasında 47 yaşlı dâhil edildi. Bunlardan 16'sı birinci, 15'i ikinci ve 16'sı üçüncü grupta yer aldı. 12 hafta süresince birinci gruba klinik Pilates eğitimi, ikinci gruba orta şiddetli aerobik egzersiz eğitimi uygulandı. Kontrol grubuna ise aynı süreçte herhangi bir egzersiz uygulanmadı. Fiziksel ve fonksiyonel performans değerlendirilmesi için Denge (Berg Denge Ölçeği), fiziksel performans (Kısa Fiziksel Performans Testi), fonksiyonel egzersiz kapasitesi (6 Dakika Yürüme Testi), abdominal kas enduransı (Sit-Up test), kas kuvveti (el dinamometresi) testi uygulandı. Bunlara ek olarak bilişsel durum (Standardize Mini Mental Test), duygu durumu (Duygu durum Profili Ölçeği) ve sosyal durum (Sosyal Bağlılık Ölçeği) değerlendirildi. Ayrıca serum BDNF, IGF-1 ve kreatinin değerlerinin analizi yapıldı. Egzersiz eğitimi sonunda hem klinik Pilates hem de aerobik egzersiz eğitiminin fonksiyonel egzersiz kapasitesini, bilişsel durumu, BDNF ve kreatinin düzeylerini artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the effects of clinical Pilates and aerobic exercise training on physical performance, mood and social status in the elderly with mild cognitive impairment (MCI). 47 elderly people between the ages of 65-74 and whose The Mini-Mental State Examination score was between 18-23 were included in this study. There were 16 people in the first group, 15 in the second group and 16 in the third group. Clinical Pilates training was applied to the first group and moderate intensity aerobic exercise training to the second group for 12 weeks. In the control group, no exercise intervention was made during the same period. Balance (Berg Balance Scale), physical performance (Short Physical Performance Battery), functional exercise capacity (6 Minute Walk Test), abdominal muscle endurance (Sit-Up test), muscle strength (hand dynamometer) test were used to evaluate physical and functional performance. In addition, cognitive status (Mini-Mental State Examination), mood (Profile of Mood States) and social status (Social Connectedness Scale) were evaluated. In addition, serum BDNF, IGF-1 and creatinine values were analyzed. At the end of exercise training, it was observed that both clinical Pilates and aerobic exercise training increased functional exercise capacity, cognitive status, BDNF and creatinine levels.