The mediating role of product innovation on the relationship between marketing information system and customer orientation
Pazarlama bilgi sistemi ve müşteri odaklılık ilişkisinde ürün inovasyonunun ara değişken rolü
- Tez No: 678574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pazarlama bilgi sistemi (MIS), iş performansını geliştirmek ve sürdürülebilir başarı elde etmek için önemli bir faktördür. Bunun nedeni, işletmenin iyi bir performans elde etmesine yol açabilmesidir. Buna ek olarak, pazarlama faaliyetlerinin önemli bir faktörü haline gelen yüksek müşteri memnuniyetine ulaşmak için işletmeyi yönlendirebilir. Bu nedenle pazarlama bilgi sisteminin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi önemlidir. Bu çalışmada, pazarlama bilgi sistemini analiz etmek ve bunun müşteri odaklılık ve ürün inovasyonu üzerindeki etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri anket formu kullanılarak toplandı. Veriler istatistiksel araçlar ve SPSS programlaması kullanılarak analiz edildi. Çalışmanın sonuçları, MIS'in ürün inovasyonunu olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini gösterdi. Ayrıca sonuçlar, MIS'in müşteri yönelimini olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. MIS ve ürün inovasyonunun birlikte müşteri yönelimini olumlu ve önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Buna göre ürün inovasyonu, MIS ile müşteri odaklılık arasındaki ilişkide ara değiken rolüne sahiptir. Bulgular, Irak işletmlerinde MIS'in geliştirilmesi ve etkilerini ortaya koyması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Marketing information system (MIS) is an essential factor of developing business' performance and getting sustainable success. That is because it can lead the business to achieve good overall performance. In addition, it can lead the business to achieve high customers' satisfaction, which has become the crucial factor of marketing activities. Therefore, it is important to evaluate and develop the marketing information system. This study sought to analyze the marketing information system and measure its effect on the customer orientation and product innovation. The data of the study were collected using questionnaire. The data were analyzed using statistical tools and SPSS programming. The results of the study showed that the MIS can positively and significantly effect product innovation. Also, the results show that MIS can positively and significantly effect customer orientation. Moreover, MIS and product innovation together can positively and significantly effect customer orientation. According to that, product innovation has a mediation role in relationship between MIS and the customer orientation. The findings are important in terms of developing and revealing the effects of MIS in Iraqi operations.