İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi 'T 3819' numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesine (MESTAP) göre tasnifi
The transcription text and Classification of the Poem Journals numbered as 'T 3819' in the library rare books of İstanbul Universty According to project of systematic classification of poem journals (MESTAP)
- Tez No: 678575
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Klasik Türk edebiyatının önemli kaynakları arasında yer alan mecmualar, derlendikleri dönemin şiir anlayışını, edebî zevkini, estetik beğenisini ve daha birçok özelliği hakkında bilgi sunar. Mecmualar bir şairin divanında yer almayan şiirleri ya da başka kaynaklarda adı geçmeyen şairlerin şiirlerini tespit etmeye katkıları bakımından da edebiyat tarihimiz için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın konusunu da İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi“T 3819”numarada kayıtlı şiir mecmuasının çeviri yazılı metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi oluşturmaktadır. Mecmuanın müstensih ve istinsah tarihi hakkında herhangi bir bilgi yoktur. Şiirleri yer alan şairlerin yaşadıkları yüzyıllar ile şairlerle ilgili biyografik kayıtlar göz önünde bulundurularak mecmuanın 16. yüzyılda tertip edildiği tahmin edilmektedir. Toplam 89 varak olan bu şiir mecmuasında 58 farklı şairin şiiri yer almaktadır. Bu şairler arasında en çok şiiri bulunan şair, Bâkî'dir. Şiirlerin büyük bir kısmı gazel nazım şekliyle yazılmıştır. Mecmuada yer alan şiirler, şairlerin yayımlanmış divanları ile karşılaştırılmış ve aralarındaki farklar dipnotlarda gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magazines that are among the important sources of classical Turkish literature, provide information about the poetry understanding, literary taste, aesthetic taste and many other features of the period in which they were collected. Journals are also very important for our literary history in terms of their contribution to identifying the poems of a poet that are not included in Divan or the poems of poets whose names are not mentioned in other sources. The subject of this study is the translated text of the poetry journal registered as number“T 3819”in Istanbul University Rare Works Library and its classification according to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP).There is no information about the copying and scribal history of the journal. Considering the centuries in which the poets whose poems are included and the biographical records about the poets are taken into account, it is estimated that the journal was compiled in the 16th century. There are 58 different poems of poets in this poetry magazine which is consisted of 89 leaves. Among these poets, the poet who has the most poems is Bâkî. Most of the poems were written in ghazal verse. The poems in the journal were compared with the published divans of the poets and the differences between them were shown in the footnotes.