Sosyal bağlar ile sürdürülebilir pazar avantajı kazanmada örgütsel öğrenme yeteneği ve sosyal sermayenin aracı rolü
The mediating role of organizational learning ability and social capital on the relationship among gaining sustainable market advantage and social ties
- Tez No: 706458
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı, dinamik yetenekler ve ilişkisel yönetim teorisinin önerileri doğrultusunda, bir firmanın dış paydaşlar ile geliştirdiği sosyal bağlar ile sürdürülebilir pazar performansı kazanılmasında örgütsel öğrenme yeteneği ve örgütsel sosyal sermayenin aracı rolünü vurgulamaktır. Bu kapsamda 30 çalışana sahip ve beş yıldan fazladır faaliyetlerini sürdüren firmalarda en az iki yıl çalışmış üst düzey yönetici veya anahtar pozisyonda çalışan yöneticilerden toplanan, 145 adet anket verisi ile doğrusal ilişkileri test etmek üzere AMOS 23 programı aracılığıyla yapısal eşitlik analizi, aracı değişkenlerin analizinde ise Baron ve Kenny (1986)'nin prosedürleri takip edilerek yine AMOS 23 programı ile aracı değişken (mediatör) analizi gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmada i) iş bağlarının örgütsel öğrenme yeteneği üzerindeki pozitif etkisi, ii) örgütsel öğrenme yeteneğinin örgütün sosyal sermayesi üzerindeki pozitif etkisi, iii) öğrenme yeteneğinin sosyal bağlar ile sosyal sermaye arasındaki kısmi aracı rolü, iv) sosyal sermayenin ürün yenilikçiliği ve pazar performansı üzerindeki pozitif etkisi ve v) sosyal sermayenin örgütsel öğrenme yeteneği ile sürdürülebilir pazar avantajı değişkenleri arasındaki kısmi aracı rolü olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to emphasize the mediating role of organizational learning ability and organizational social capital in achieving sustainable market performance with the social ties that a firm develops with external stakeholders, in line with the recommendations of dynamic capabilities and relationship management theory. In this context, structural equation analysis through AMOS 23 program to test linear relationships with 145 survey data collected from senior managers or key managers who have worked for at least two years in companies that have 30 employees or more and have been operating for more than five years, and Following the procedures of Baron & Kenny (1986), mediator analysis was performed with the AMOS 23 program. In this context, in the study i) the positive effect of business ties on organizational learning ability, ii) the positive effect of organizational learning ability on the social capital of the organization, iii) the partial mediator role of learning ability between social ties and social capital, iv) social capital's positive influence on product innovation and market performance and v) social capital's having a partial mediating role between organizational learning ability and sustainable market advantage variables.