Hybrid political orders: The case of Bosnia and Herzegovina
Hibrit siyasi düzenler: Bosna Hersek örneği
- Tez No: 678587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER BULDANLIOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bir zamanlar çok etnik yapılı, barışçıl bir devlet örneği sunan Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, 1990'ların başında yıkıcı bir savaşa sahne olmuştur. Federasyonun zorlu dağılma süreciyle sonuçlanan bu savaşlar arasından Bosna-Hersek'teki çoğunlukla uluslararası arabuluculuk faaliyetleri ile nihayete ermiştir. 1995 yılında imzalanan Dayton Barış Antlaşması, silahlı çatışmaları sona erdirmiştir. Dayton Barış Antlaşması aynı zamanda ülkede devamlı barışa dayalı sosyal koşulların oluşması için yeni siyasi ve idari yapıların da temel çerçevesini sunmuştur. Bosna-Hersek'teki çok etnik yapılı, çok dinli ve çok kültürlü yapıları korunması ve desteklenmesi, Dayton Antlaşması'nda öngörülen yeni yapıların önemli bir unsuru haline gelmiştir. Barış inşası üzerine çalışan kimi akademisyenlere göre, Bosna-Hersek'te ortaya çıkan bu siyasi yapı uluslararası camia tarafından tanıtılan liberal demokratik kurumlar, normlar ve uygulamaların mevcut geleneksel yapılar ile kombine, hibrit bir yapı ortaya koymaktadır. Bu tezde, Dayton sonrası Bosna-Hersek'te mevcut hibrit siyasi düzenin köklerini“melezlik”yaklaşımı üzerinde temellenen“barış inşasında yerele dönüş”perspektifinden incelemekteyim. Bosna-Hersek'teki güncel koşulları ve günümüz siyasi ve sosyal düzenlerindeki hibrit unsurları değerlendirmekteyim. Daha sonra, Bosna-Hersek'in Osmanlı ve Avusturya-Macaristan dönemlerindeki durumunu araştırmaktayım. Mevcut koşullar ve bahsi geçen iki tarihi dönem arasındaki benzerlikleri incelemekteyim. Böylece, bu tezde farklı tarihi dönemler arasındaki devamlılıklar incelenmeye çalışılmış, bu güncel hibrit unsurların köklerinin özellikle Osmanlı ve Avusturya-Macaristan dönemlerinde bulunduğu sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Socialist Federal Republic of Yugoslavia, once viewed as a successful example of peaceful, multi-ethnic state, turned into a site of devastating wars in the early-1990s. Among these wars that resulted in the country's painful disintegration, the war in Bosnia and Herzegovina ended mainly with international mediation. The Dayton Peace Agreement signed in 1995 ended armed clashes. The Dayton Agreement, at the same time, provided the blueprint for establishing new sets of political and administrative structures as the basis of building the social conditions of durable peace. Preserving and enhancing the multi-ethnic, multi-religious and multi-cultural conditions in Bosnia and Herzegovina constituted a significant aspect of the construction of the new structures envisioned in the Dayton Agreement. The emerging political order in Bosnia and Herzegovina, according to some peacebuilding scholars, represents a hybrid structure where internationally introduced liberal democratic institutions, norms and practices are combined with existing traditional structures. In this thesis, I examine the roots of this hybrid political order in post-Dayton Bosnia and Herzegovina from the perspective of the“local turn in peacebuilding”scholarship that is premised on the 'hybridity' approach. I investigate the current conditions in Bosnia and Herzegovina, and hybridity patterns in the current political and societal order. Then, I investigate the periods in Bosnia and Herzegovina under the rule of the Ottoman Empire and the Austro-Hungarian Empire. I study the similarities of both historical periods with the current conditions. Thus, in this thesis, I tried to investigate the continuities in different historical periods of time and found that hybrid patterns in current conditions have their roots in the past, namely in the Ottoman and Austro-Hungarian periods.