Konservatuvar yarı zamanlı ortaokul 8. sınıf bale öğrenci velilerinin bale eğitimine ve bale kariyeri yapmak isteyen çocuklarına ilişkin görüşleri
Opinions of conservatoire part-time lower secondary school final year ballet student's parents regarding ballet training and their children who want to build a ballet career
  1. Tez No: 678625
  2. Yazar: ALEV NUR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Ballet and Dance, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı' nda yarı zamanlı olarak okuyan ortaokul 8. Sınıf bale öğrenci velilerinin, çocuklarının almış oldukları bale eğitimine yönelik görüşlerini anlayıp yorumlamaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, durum çalışması desenlerinden, bütüncül tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Antalya ili Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Bale Ana Sanat Dalı'nda yarı zamanlı 8. Sınıf olarak eğitim gören 6 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler bireysel görüşme formları ve doküman analizinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Yapılan görüşmeler kaydedilip içerik analizine tabi tutularak, sonuçlar betimsel bir anlatım ile sunulmuş ve doğrudan anlatımlara yer verilerek, ortaya çıkan temalar ve örüntüler çerçevesinde elde edilen bulgular araştırma hedefleri doğrultusunda sınıflandırılarak konuya ilişkin sonuçlar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrenci velilerinin görüşlerini yansıtan bulgular içermektedir. Bu bulgular, yarı zamanlı bale öğrenci velilerinin aldıkları eğitimden beklentilerine, eğitimden kaynaklı yaşadıkları sorunlara ve bu sorunların nasıl çözülebileceği konusuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to understand and interpretive the opinions of the parents of lower school 8th grade ballet students studying at Akdeniz University Antalya State Conservatory on a part-time basis about the ballet education that their children have received, and to reveal what their views would be when they wanted to choose as a profession. One of the qualitative research methods, case study designs of the holistic single case design method was used in the study. The sample of the research consisted of 6 parents of students who studied part-time as 8th grade at Akdeniz University Antalya State Conservatory Ballet Main Art Branch in Antalya province. In this study, the data were analyzed using individual interview forms and document analysis. The interviews were recorded and subjected to content analysis, the results were presented in a descriptive manner, and the results obtained within the framework of the emerging themes and patterns were classified in line with the research objectives, and the data were tried to be analyzed. The research results contained findings that reflected the opinions of the parents of the students. These findings shed light on the expectations of the parents of part-time ballet students from the education they received, the problems they experienced due to the education and how these problems could be solved.