Devlet okullarındaki norm fazlası sınıf öğretmenlerinin norm fazlası öğretmen olmaya ilişkin görüşleri: Bir durum çalışması
Norm surplus class teachers' opinions in primary schools on being the norm surplus teacher: A case study
  1. Tez No: 678628
  2. Yazar: MEHMET GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacıAntalya İli sınırları içinde norm fazlası ilköğretim sınıf öğretmenlerinin MEB'in norm fazlası öğretmen politikası hakkında görüşlerinin nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılarak araştırılmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Antalya ili sınırları içinde 5 merkez ilçede görev yapan ve norm fazlası devlet ilkokul sınıf öğretmenleri oluşturmakta; örneklemini ise 2020-2021 eğitim öğretim yılında Antalya ili sınırları içinde 5 merkez ilçede 15 devlet ilkokulda görev yapan ve norm fazlası görev yapan gönüllü 15 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu (EK-2), norm kadro uygulaması ile ilgili belgeler ve verilerden yararlanılmıştır. Çalışmada içerik analizi yapılarak, sonuçlar betimsel bir anlatım ile sunulmuş ve doğrudan anlatımlara yer verilerek, ortaya çıkan temalar ve örüntüler çerçevesinde elde edilen bulgular araştırma hedefleri doğrultusunda sınıflandırılmıştır. Ayrıca nitel araştırma paket programı NVIVO 10 kullanılarak açıklanması ve yorumlanması yoluna gidilmiş, norm kadro uygulaması ile ilgili belgeler doküman analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullardaki norm fazlası sınıf öğretmenlerinin Millî Eğitim Bakanlığı'nın norm fazlası öğretmen politikası hakkındaki görüşlerine ilişkin çalışmanın sonuçlarına göre tüm kurum ve kuruluşlarda olduğu gibi eğitim kurumlarının da sosyal gelişimlerinin göz önünde bulundurulması gerektiği; Eğitim örgütlerinin sosyal gelişimi dikkate alarak bu doğrultuda değişimler göstermeleri gerektiği; Eğitim kuruluşlarının varlıklarını sürdürebilmeleri için toplumun istek ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulurken çalışan bireylerin de psikolojik, sosyolojik ve örgütsel açıdan desteklemesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the opinions of the primary school teachers who are over the norm within the boundaries of Antalya Province about the Ministry of Educationover-the-norm teacher policy by using the case study design, one of the qualitative research methods. The sample group of the study is comprised of public primary school classroom teachers who work in 5 central districts within the boundaries of Antalya province in the 2019-2020 academic year and exceed the norm; The sample is composed of 15 volunteer classroom teachers who work in 15 state primary schools in 5 central districts within the borders of Antalya province in the academic year of 2020-2021 and work in excess of the norm. In the research, semi-structured interview form (Annex-2), documents and data related to the norm staff practice were used. In the study, content analysis was made, the results were presented in a descriptive narrative, and the findings obtained within the framework of the emerging themes and patterns were classified in line with the research objectives by including direct expressions. In addition, the qualitative research package program NVIVO 10 was used to be explained and interpreted, and the documents regarding the norm staff application were subjected to document analysis. As a result; As in all institutions and organizations, educational institutions should also consider social development according to the results of the study on the opinions of the over-norm classroom teachers in state schools affiliated to the Ministry of National Education about the Ministry of National Education's over-the-norm teacher policy. Educational organizations should develop by taking social development into consideration and show changes in this direction. In order for educational institutions to continue their existence, while the demand needs of the society are taken into account, working individuals should and are expected to support psychologically, sociologically and organizationally.