Bağlama eğitiminin psikomotor davranış basamaklarına göre yapılandırılması
Structiring of bağlama traning according to psychomotor behaviour steps
  1. Tez No: 678629
  2. Yazar: ALİ KAZIM AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Çalgı eğitimi, zihinsel ve bedensel gelişimin bir arada ilerlediği karmaşık bir süreçtir.“Bağlama Eğitiminin Psikomotor Davranış Basamaklarına Göre Yapılandırılması”isimli tez çalışması kuramsal açıdan davranışçı eğitim anlayışı temellidir. Bu bağlamda bağlama eğitim süreci başlangıçtan virtüöziteye kadar psikomotor davranış basamaklarının gereklerine uygun olarak tasnif edilmiştir. Çalgı eğitimi esnasında gerçekleşen bilişsel gelişimin tespit edilmesi amacıyla Benjamin Samuel Bloom'un bilişsel alan taksonomisi ve D. Krathwohl tarafından yapılandırılan duyuşsal alan taksonomisi kuramsal açıdan müzik alanıyla ilişkilendirilerek kullanılmıştır. Tez temel olarak Elizabeth Simpson'un yedi basamaktan oluşan psikomotor alan taksonomisi üzerine yapılandırılmıştır. İlgili basamaklarda öğrenme kuramları, algılama, zihinsel gelişim, fiziksel gelişim, Piaget'in bilişsel gelişim aşamaları kuramı, sosyal bilişsel kuram çerçevesinde“model alarak öğrenme”ve“model alma süreci”, motor alan yeterlilikleri (eş güdüm, güç, tepki hızı, dikkat, denge ve esneklik) üzerinden sürdürülebilir performans gelişimi, kromatik pozisyon yaklaşımı, bellek ve bellek tipleri, bilgiyi işleme kuramı başlığı altında bilgi işleme modelinin ögeleri ve yaratıcı düşünme aşamaları gibi konular, alanla bağlantı kurularak disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmıştır. Psikomotor alan basamaklarında yer alan örnek uygulamalar ve iki yönlü çalışma grafikleri psikomotor alan yeterlilikleri üzerinden yapılandırılmıştır. Bu yolla motor alan yeterliliklerinin gelişimi ve motor becerilerin niteliğinin artırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda farklı disiplinlerin sürece dâhil edilmesi ile program geliştirme süreçlerinden eğitim öğretim materyali hazırlamaya kadar pek çok aşamada ihtiyaç duyulan kuramsal bilgiler aşamalı olarak alanla ilişkilendirilmiştir. Bu kuramsal ilişkilendirme ile birlikte bağlama eğitiminin psikomotor alan basamakları üzerinden yapılandırılmasının farklı gelişim aşamalarına yönelik öğretim materyalleri hazırlanmasına ve çalgıda sürdürülebilir performans gelişimine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Instrument training is a complex process in which mental and physical development improve together. The thesis study titled“Structuring of Bağlama Training According to Psychomotor Behaviour Steps”is theoretically based on behavioural education. In this context, the process of bağlama training has been classified in accordance with the psychomotor behaviour steps from the beginning to virtuosity. Both Benjamin Samuel Bloom's cognitive domain taxonomy and affective domain taxonomy structured by D. Krathwohl were used theoretically in relation to the domain of music in order to determine the cognitive development during instrument training. The thesis is basically structured on Elizabeth Simpson's psychomotor domain taxonomy which consists of seven steps. In the relevant steps, following concepts are discussed with an interdisciplinary approach by establishing a connection with the domain: the theories of learning, perception, mental development, physical development, Piaget's theory of cognitive developmental stages,“observational learning”and“the process of modelling”within the framework of social cognitive theory, sustainable performance development through motor domain competences (coordination, strength, reaction speed, attention, balance and flexibility), chromatic position approach, memory and memory types, elements of information processing model under the heading of information processing theory and creative thinking stages. The model applications and two-way study graphics in the psychomotor domain steps are structured according to the psychomotor domain competencies. By this way, it is aimed to develop the competencies of motor domain and increase the quality of motor skills. With the inclusion of different disciplines in the process as a result of the studies, the theoretical knowledge, which is needed in many stages from the program development processes to the preparation of education and training materials, was gradually associated with the domain. With this theoretical association, it is considered that structuring bağlama training according to the psychomotor domain steps will make significant contributions to the preparation of appropriate teaching materials for different developmental stages and to the development of sustainable performance in the instrument.