Bir kimya tesisinde enerji gereksinimlerinin en aza indirilmesi
- Tez No: 67866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Çevre kısıtlamaları ve ekonomik durum değişince, tesisler daha az enerji kullanımına yönelmiştir. Bu amaçla, proseslerde kullanılan ısının optimal şekilde entegrasyonuna çalışılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda geliştirilen darboğaz analizi, minimum birim sayısıyla minimum enerji kullanımına optimum bir yaklaşım sunmuştur. Bu çalışmada, darboğaz analizinde maliyet bakımından ayrı bir önemi olan ATmin'ın seçimi üzerinde durulmuştur. Ele alman uygulamalarda, ATmin" değerleri 5, 10, 15 ve 20 olmak üzere değiştirilerek, ısı değiştirici ağında gerekli olan birim sayısı ve servis akımı enerji gereksinimleri darboğaz analizini uygulayan THEN bilgisayar programı ile bulunmuş ve karşılaştırılmıştır. Darboğaz analizi hesaplamaları pratikte ise daha çok uygulanan ATmin =10° için ayrıntılı olarak gösterilmiştir. Darboğaz analizi sonucunda, ele alman uygulamalarda, ısıtma ihtiyacı 65 - 95,7 %, arasında soğutma ihtiyacı İse 63,4 - 97,9 % arasında düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When enviroment restrictions and state of economy change, trend has gone towards using less energy. For this purpose, the heat used in processes has been tried to be integrated in optimal case. As a result of these studies the pinch analysis developed in UMIST by B. Linnhoff offers an optimum approach with minimum number of units and minimum energy usage. In this study, choice of ATmjn, which is very important in pinch analysis, is empharsized. In the applications, the value of ATmin to is changed as 5, 10, 15 and 20 and the unit number and utility energy requirements necessary in the heat exchanger network is determined by THEN computer programme and compared. Howewer, the pinch analysis calculation is shown in detail for ATmjn =10° which is the most applied value in practice. In the appications by pinch analysis heating requirement is decreased to 65 - 95,7 % and the cooling requirement is decreased to 63,4 - 97,9 %. VI