Climate change in contemporary British women's anthropocene fiction: A geophilosophical perspective
Çağdaş İngiliz kadınların antroposen romanlarında iklim değişikliği: Geofelsefi bir bakış
- Tez No: 678685
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM TOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez, mekânın önemli rolünü çağdaş İngiliz kadın yazarların iklim değişikliği eserleri üzerinde araştırmaktadır. Ayrıca, iklim değişikliğinin mekânsal bir fenomen olarak, kadın yazarların toplumda dönüşüm için bir zemin oluşturması için üretken bir edebi araç olarak nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Cli-Fi (İklim Kurgu) romanlarını yakın perspektiften okuyan bu çalışma, iklim değişikliği konusu ile kadın yazarların dünyayı eleştirel bir incelemesine katılma eğilimi arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Bu bağlamda, kadın yazarlar farklı bir zaman ölçeği ve metinsel alan yaratarak toplumdaki var olan sistemleri eleştirerek, baskın istismarcı normların gizemini çözmeye çalışmışladır. Bu tez, iklim değişikliğinin sadece çevresel bir kaygı olmadığını, kültür, tarih, iktidar, ırk, sınıf ve cinsiyet meseleleriyle de bağlantılı olduğunu göstermek için Deleuze ve Guattari'nin jeofelsefe (geophilosophy) teorisini kuramsal altyapı olarak kullanmaktadır. Maggie Gee'nin The Ice People (Buz İnsanları) (1998), Doris Lessing'in Mara and Dann: An Adventure (Mara ve Dann) (1999), Jeanette Winterson 'un The Stone Gods (Taş Tanrılar) (2007), Sarah Hall'ın The Carhullan Army (Carhullan Ordusu) (2007) romanlarını inceleyen bu çalışma, iklim krizini kurgusal bir bağlamdan daha fazla algılamak için mekânsal bir çerçeve sunmaya çalışıyor ve insan türünün çevresel bozulmaya karşı sorumluluk almasının önemini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the significant role of space in contemporary British women's climate change narratives. It aims to reveal how the representation of climate change as a spatial phenomenon is utilized as a productive literary device for women writers to set a stage for transformation in society. Through close analysis of Cli-Fi novels, this study examines the linkage between the issue of climate change and the tendency of women writers to engage in a critical examination of the world. Within this context, female authors create a different sort of timescale and textual space to challenge the existing systems of society, attempting to demystify the dominant abusive norms to render new possibilities for becomings. The thesis draws mainly on a Deleuzoguattarian theory of geophilosophy to demonstrate that climate change is not just an environmental concern rather it is connected to the issues of culture, history, power, race, class, and gender. Reading four Cli-Fi novels written by British female authors including Maggie Gee's The Ice People (1998), Doris Lessing's Mara and Dann: An Adventure (1999), Jeanette Winterson's The Stone Gods (2007), Sarah Hall's The Carhullan Army (2007), this study attempts to offer a spatial framework to perceive the climate crisis in a more than fictional context to explore the function of narratives at a time of crisis and reflects the importance of taking responsibility by the human species towards environmental degradation.