İnfografiklerde hikâye anlatımlarının görsel iletişim açısından incelenmesi ve bir uygulama önerisi
Story in infographics visual communication of expressions investigation in terms and an application recommendation
  1. Tez No: 678716
  2. Yazar: ŞERAFETTİN DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Günümüz gerçekliğinin en önemli dayanak noktalarından biri kuşkusuz ki bilgidir. 21. Yüzyılda enformatik toplum yapısı bilgiyi kültürel, siyasal ve teknolojik olarak ortak bir mevcudiyet alanı olarak var eder. Bilgiyi kontrol etmek, büyük bir gücü de kullanabilmek anlamına gelmektedir. Sanayileşme öncesi toplumlarda yazılı metinlerin azlığı, üretilmiş bilginin sınırlarını daraltmış ve yalnızca seçkin bir azınlığın bilgiye ulaşabilmesine olanak sağlamıştır. Böylelikle bilgiye sahip olmak imtiyazlı olmak, güçlü olmak anlamlarına gelmiştir. Elbette ki bilginin görselleştirilmesi de bir o kadar önemli bir aşamadır. Görsel tasarım kriterlerinin yanı sıra renk kuramları, kompozisyon, açık-koyu dengesi, leke değeri ve denge bakımından yeterli olan çalışmalar işlevsel sayılmakta ve genel bağlamda görsel kültürün oluşumuna katkı sağlamaktadırlar. Ayrıca, yaygın tartışma başlıklardan biri olan“yeni”kavramına benzer biçimde ikonografik, piktografik ve hatta tipografik anlatımlarla yapılan bilgilendirici görsel tasarım alanlarında süregiden tartışmalar bulunmaktadır. Günümüzde yaygın şekilde kullanım alanı bulunan infografiklerde neredeyse aynı yazı karakterleri ya da benzer soyutlamalar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışma, özellikle dijital dönem sonrası görsel kültür alanında ana akımlardan biri haline gelmiş olan infografiklerde 'Hikâye Anlatımı' kavramı incelenmiş ve öneriler getirilmiştir. Hikâye anlatımlarındaki etkileşim alanı ve infografiklere yönelik etkileri sorgulanmış ve örnekler üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda, hikâye anlatımı ile infografiklerin birbiriyle olan kesişimleri ve ayrımlarının sorgulanması konularının yanı sıra tasarımcı için tasarım ve herkes için tasarım kavramlarındaki farklılıklar gün yüzüne çıkarılmıştır. İnfografiklerdeki verimlilik ve etkinliğin artırabilmesi anlamında hikâye kurgusunun analiz edilmesi açısından kuramsal literatür ile örnek üretimler, değerli veriler olarak tezin içeriğinde yer almıştır. Tezin son bölümünde ise hikâye anlatımıyla desteklenen bir uygulama ve benzetme yöntemiyle bir infografik poster serisi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important pillars of today's reality is undoubtedly knowledge. In the 21st century, the informatics society structure creates knowledge as a common cultural, political and technological area of existence. Controlling knowledge also means using great power. The scarcity of written texts in pre-industrial societies narrowed the limits of the knowledge produced and allowed only a select few to access it. Thus, to have knowledge means to be privileged, to be powerful. Of course, visualizing information is just as important a stage. In addition to visual design criteria, studies that are sufficient in terms of color theories, composition, light-dark balance, stain value, and balance are considered functional and contribute to the formation of visual culture in a general context. In addition, there are ongoing discussions in the fields of informative visual design with iconographic, pictographic, and even typographic expressions, similar to the concept of“new”, which is one of the common discussion topics. Almost the same fonts or similar abstractions are frequently used in infographics, which are widely used today. In this study, the concept of 'Storytelling' in infographics, which has become one of the main trends in the field of visual culture after the digital era, has been examined and suggestions have been made. The field of interaction in storytelling and its effects on infographics were questioned and examined through examples. In this context, the differences in the concepts of design for the designer and design for everyone, as well as the intersections and distinctions of storytelling and infographics, were brought to light. Theoretical literature and sample productions are included in the content of the thesis as valuable data in terms of analyzing the story set up in terms of increasing efficiency and effectiveness in infographics. In the last part of the thesis, an infographic poster series was produced with an application and analogy method supported by storytelling.