Kakaoda kafein ve teobrominin kısmi en küçük kareler spektrofotometrik kalibrasyon yöntemi ile tayini
- Tez No: 67873
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Kakaoda kafein ve teobrominin birarada tayini için kısmi en küçük kareler spektrofotometrik kalibrasyon yöntemi ( Partial Least - Squares - PLS ) geliştirildi. Elde edilen sonuçlar literatürde bulunan UV spektrofotometrik ve yüksek basınçlı sıvı kromatografik yöntemlerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Kısmi en küçük kareler analizi için, üç seviyeli tam deneysel tasarıma göre kalibrasyon tablosu oluşturuldu ve modelin kurulması için 9 adet örnek hazırlandı. Bu tasalımda kafein için 1,2,3 ugml“1, teobromin için 10.5, 11.5 ve 12.5 ugml”1 seviyeleri seçildi. Kalibrasyon çözeltileri kafein ve teobrominin suda çözülmesi ile hazırlandı. 217 ve 293 nm arasında 4 'er nm ara ile absorpsiyonları ölçüldü. Kakao örnekleri ise su ile kaynatılarak hazırlandı. Çeşitli saflaştırma işlemlerinden sonra her bir örnek çözeltisinin spektrumu alındı ve kafein - teobromin karışım çözeltilerine uygulanan işlemler tekrarlandı.Yöntemlerin karşılaştırılmasında t ve F testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Partial Least Squares Multivariate Spectrophotometric Calibration Method ( PLS ) were developed for the simultaneous determination of caffeine and theobromine in cacao. The results obtained by this method were compared with those obtained by the UV spectrophotometric and high pressure liquid chromotographic methods which were found in the literature. The calibration set for the partial least square analysis was generated by using a 3-level full factorial design and 9 samples were used to construct the model. The levels selected for caffein are 1,2,3 ugml _1 and for theobromine 10.5,11.5 and 12.5 ugml"1 in this design. Calibration solutions were prepared by dissolving caffeine and theobromine in water. The absorbances were recorded between 217 and 293 nm every 4 nm. Cacao samples were prepared in boiling water and absorbances were taken for each cacao samples after various purification methods and every stage of procedure which were used for the solution of caffeine and theobromine were repeated for cacao as well. Methods were compared by using tests of t and F. VI