Özel amaçlı Türkçe öğretim programı tasarısı: Sağlık Türkçesi öğretim programı
Special purpose Turkish curriculum draft: Health Turkish curriculum
  1. Tez No: 678778
  2. Yazar: ABDULMUHTALİP DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Sağlık bilimi alanındaki küresel gelişmeler, Türkçenin akademik ve mesleki amaçla öğrenilmesine duyulan ihtiyacı artırmıştır. Bu doğrultuda Türkçe öğrenen bireyler, sağlık bilimine özgü akademik dil becerilerini geliştirmeyi ve belirli dil etkinlik alanlarında uzmanlaşmayı hedeflemektedir. Ulusal ve uluslararası çalışmalar tarandığında, ne sağlık bilimi öğrencilerine ne de sağlık personellerine özgü hazırlanmış bir özel amaçlı sağlık Türkçesi öğretim programına rastlanmamıştır. Öğretim programı eksikliği, sağlık bilimi alanında akademik veya mesleki amaçlı çalışmalarda bulunan yabancı uyruklu bireylerin iletişim sorunlarıyla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Yaşanan iletişim sorunları, sağlık alanına özgü özel amaçlı öğretimi programlarının ve öğretim kaynaklarının hazırlanması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda hazırlanan Sağlık Türkçesi öğretim programının ana hedefi, B1 dil seviyesine ulaşabilmek için Türkçe öğrenen sağlık bilimi lisans programı öğrenci adaylarına yönelik özel amaçlı öğrenme yaşantıları oluşturmaktır. Geliştirilen öğretim programı, Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (AOÖÇ) kapsamında tanımlanan B1 dil seviyesi özellikleri merkeze alınarak hazırlanmıştır. Sağlık Türkçesi öğretim programının ihtiyaç analizi için bir program geliştirme uzmanı, on iki öğrenci ve beş öğretim elemanı ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışma, durum çalışması deseninde, nitel bir araştırma olarak yürütülmüştür. İhtiyaç analizi kapsamında yapılan görüşmeler betimsel yöntemle analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, paydaşların sağlık bilimine özgü akademik ve mesleki dil ihtiyaçları tespit edilmiştir. Görüşmeler sonucunda ortaya çıkan bulgular, tema ve kodlar belirlenerek değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan bulgular sonucunda sağlık Türkçesi öğretim programının hedef, içerik, eğitim durumları ve ölçme – değerlendirme unsurları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global developments in the field of health science have increased the need to be learned the Turkish language for academic and professional purposes. In this direction, individuals who learn Turkish aim to develop academic language skills specific to health science and to specialize in certain language activity areas. When national and international studies are examined, it was not encountered that special-purposes health Turkish curriculum prepared for neither health sciences students nor healthcare professionals. The lack of curriculum causes foreign individuals who study in the field of health sciences for academic or professional purposes to encounter communication problems. The communication problems experienced revealed the need for the preparation of special-purpose education programs and teaching resources, specific to the health field. The main goal of the Health Turkish curriculum prepared in this direction is to create special-purpose learning experiences for prospective students of the Health Sciences undergraduate program who learn Turkish in order to reach the B1 language level. The curriculum developed has been prepared by taking the B1 language level characteristics defined within the scope of the Common European Framework of Reference (CEFR) to the center. For the needs analysis of the Health Turkish curriculum, interviews were made with a program development expert, twelve students, and five instructors. The study was conducted as a qualitative research in case study design. The interviews made within the scope of the needs analysis were analyzed with a descriptive method. As a result of the analysis of the data, the academic and professional language needs of the stakeholders specific to health science were determined. The findings have occurred result of the interviews were evaluated by determining the theme and codes. As a result of the findings revealed at the end of the evaluations, the objectives, content, educational process and assessment-evaluation elements of the health Turkish curriculum were formed.