The most preferred language learning strategies of bilingual and monolingual students
Çift dilli ve tek dilli öğrencilerin en çok tercih ettikleri dil öğrenme stratejileri
- Tez No: 678777
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, çift dilli ve tek dilli öğrencilerin en çok tercih ettikleri dil öğrenme stratejilerini araştırmayı hedeflemektedir. Dil öğrenme stratejileri kullanımındaki farklılıkları bulmayı amaçlamaktadır. Bundan başka, öğrencilerin strateji kullanımların da cinsiyet, sınıf düzeyi, baba eğitim düzeyi ve anne eğitim düzeyi açısından incelenmektedir. Bu çalışma için karma yöntem seçilmiştir ve çalışma Antalya'da bulunan özel bir okulun iki kampüsünde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, veriler üç aşamada elde edilmiştir. Birincisi, Oxford (1990) tarafından geliştirilen Dil Öğrenme Stratejileri Envanterinin (SILL) Türkçeye uyarlanmış versiyonu kullanılmıştır. Cesur ve Fer (2007) tarafından uyarlanan envanter 150 öğrenciye uygulanmıştır ve nicel araştırmanın verileri toplanmıştır. Bu esnada hem öğrenciler (10) hem de öğretmenleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleşmiştir. Bu çalışmaya altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflardan 150 (71 kız, 79 erkek) ortaokul öğrencisi katılmıştır. 150 öğrenciden 91'i tek dilli ve 59'u çift dillidir. Öğrenciler ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelere ek olarak ortaokuldan beş İngilizce öğretmeniyle de yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bunun nedeni öğretmenlerin öğretme yöntemlerini ve öğrencilerinin dil öğrenme stratejilerini derinlemesine anlamaktır. Oxford (1990) tarafından geliştirilen ve Cesur ve Fer (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri öğrencilere uygulanmıştır ve öğrencilerin strateji kullanımlarını daha derin anlamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu envanter altı alt başlıktan olmak üzere toplamda 50 maddeden oluşmaktadır. Nitel araştırmaya rastgele seçilmiş 10 öğrenci katılmıştır ve şaşırtıcı bir şekilde çift dilli (5) ve tek dilli (5) katılımcı sayısı birbirine eşittir. Nicel ve nitel araştırmalar ile bulgular arasında bir bağlantı bulmak ve direkt karşılaştırmalar sağlamak hedeflenmiştir. Nicel veriler SPSS programı aracılığıyla betimleyici istatistik yöntemi ile nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, çift dilli ve tek dilli öğrencilerin tercih ettikleri dil öğrenme stratejileri arasında fark olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca, nicel araştırmanın sonuçları çift dilli öğrencilerin tek dilli öğrencilere göre daha fazla bilişsel, üst bilişsel ve sosyal stratejiler kullandıklarını göstermiştir. Cinsiyet açısından araştırıldığında, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre telafi stratejilerini daha fazla kullandıkları belirlenmiştir. Sınıf düzeyi bakımından duyuşsal stratejilerde farklılık olduğu görülmüştür. Farklılığın kaynağını tespit etmek için Tukey test uygulanmış ve sekizinci ve altıncı sınıflar arasında bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Araştırma'da öğrencilerin strateji kullanımının anne eğitim seviyesine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir. Anne eğitim düzeyi ve telafi stratejisi kullanımı arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Farklılığın kaynağını tespit edebilmek için Tukey testi uygulanmış ve test sonuçlarına göre ilkokul/ortaokul mezunu ve lise mezunu annelerin çocukları ile yüksekokul/üniversite mezunu ile lisansüstü mezun annelerin çocuklarının puanlarının farklılaştığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, yüksekokul/üniversite mezunu annelerin çocuklarının ve lisansüstü mezuniyeti olan annelerin çocuklarının telafi stratejilerini ilkokul/ortaokul mezunu ve lise mezunu annelerin çocuklarından daha fazla kullandıkları bulunmuştur. Bununla birlikte öğrencilerin strateji kullanımlarının baba eğitim düzeyine göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study intends to investigate the most preferred language learning strategies of bilingual and monolingual students. It intends to find out the difference between their LLS use. This study also aims to find out their strategy use in terms of gender, grade level, father's and mother's educational level. Lastly, it sheds light on the reasons of students' most preferred language learning strategies. Besides, this research was carried out as a mixed method study on two campuses of a private secondary school based in Antalya. This study analyzed the data gathered through three stages. Firstly, the adapted version of SILL (Oxford, 1990) was used. The data were collected through the inventory adapted by Cesur and Fer (2007), which was applied to 150 students. At the same time, semi-structured interviews were conducted separately with both students (10 students) and their teachers. 150 secondaryschool students (71 female, 79 male) from the 6th, 7th and 8th grades were the participants of this study. Out of 150 students, 91 are monolingual and 59 are bilingual. In addition to student interviews, semi-structured interviews were conducted with five English teachers from that secondary school. The aim was to gain an insight into their teaching approaches and their students' LLS use. The adapted version of Oxford's (1990) inventory created by Cesur and Fer (2007) was given to the students. Furthermore, in order to gain a deeper understanding and confirmation about their strategy use, some semi-structured interview questions were asked related to the inventory. For this qualitative study, 10 students were chosen randomly and surprisingly, the numbers of bilingual (5) and monolingual (5) participants were equal. The quantitative and the qualitative studies aimed to present a connection between the findings and provide a direct comparison. The adapted version of Oxford's (1990) inventory contains 50 items under six subscales. For the analysis of the quantitative data, the descriptive statistics with the SPSS was used, and the qualitative data were analyzed through the content analysis. The results of this current study asserted that there was a significant difference between bilingual and monolingual students' language learning strategies. Moreover, the results of quantitative analysis showed that bilingual students use cognitive, metacognitive and social strategies significantly more than monolingual students. In terms of gender, female students use more compensation strategies than male students. Furthermore, in respect of grade level, a significant difference was found in the use of affective strategies. To investigate the source of this result, Tukey test was applied. The Tukey test results showed a difference between eighth and sixth grade students' LLS use. The research also revealed that their mothers' educational level affects their LLS use. There was a significant difference between students' use of compensation strategies in terms of mothers' educational level. To find out the source of this result, the Tukey test was applied. The Tukey test results showed a different score among students whose mothers graduated from primary school / secondary school and high school and students whose mothers graduated from a college/university and mothers who are postgraduates. However, there was not any significant difference about students' LLS use in terms of their fathers' educational level.