Ahşap yapı malzemesinin dış atmosfer koşullarındaki davranışı sonucu meydana gelen sorunlar ve koruma yöntemleri
  1. Tez No: 67880
  2. Yazar: DENİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSEL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Doğal bir malzeme olması, kolay işlenebilirliği ve sıcak görüntüsü sebebiyle yapıda tercih edilen ahşap, atmosfer koşullan ve diğer zararlı etkenler sebebiyle hasara uğrayabilmektedir. Bu sebeple ahşap malzeme kullanmaktan vazgeçmek yerine çeşitli koruma yöntemleriyle ahşabı zararlı etkilere karşı dirençli duruma getirmek olanaklıdır. Tezin konusu ise ahşap malzemeye zarar veren etkenler ve bu etkenlerin meydana getireceği hasarlara karşı ahşabı koruma yöntemleridir. Birinci bölümde tezin amacı, kapsamı, önemi ve araştırmada izlenen yöntemler yeralmaktadır. İkinci bölümde yapı malzemesi olarak kullanılacak ahşabın ağaç olarak yeraldığı sınıftan başlayarak, tüm fiziksel ve karakteristik özellikleri ve kusurları incelenmiştir. Üçüncü bölüm, yapıda kullanılan ahşap malzemeye zarar veren etkenler ve zarar veren etkenlere karşı koruma yöntemlerinin incelendiği bölümdür. Dördüncü bölümde ise tüm bu çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilerek, yapıda kullanılan ahşap malzemeyi koruma yöntemlerine yönelik öneriler sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Wood is a material that is natural, easy to be processed and apparently warm. Wood suffers damage because of the outer atmospheric conditions and other harmful factors. Instead of giving up using wood as a building an construction material, wood might be treated with one of the various preservation methods. The theme of this thesis is the harmful factors that effects wood and the preservation methods. First chapter includes the aim, scope, importance of the subject and the methods that followed at the study. At the second chapter, beginning with the classification, the physical and characteristic properties and the defects of wood is examined. Third chapter includes further information about the harmful factors that effect wood, focusing primarily on the outer atmospheric conditions because of their harmful effects, and various preservation methods. At the forth chapter, the data obtained at the study is utilized and the suggestions for the preservation methods of wood as a building material. vn