Tahinlerde gıda hijyeni açısından bazı önemli mikroorganizmaların araştırılması
Investigation of some important microorganisms for food hygiene in tahini
  1. Tez No: 931669
  2. Yazar: MAHMOUD HAMZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Susam (Sesamum indicum) kaynaklı tahin ve tahin içeren gıda maddeleri Türkiye'de üretilen ve geleneksel Türk mutfağında sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Bunun yanında tahin, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz ülkelerine ait yemeklerde ve salatalarda sos olarak; ayrıca birçok hazır gıdada ana bileşen olarak helva ya da humus şeklinde tüketilmektedir. Ülkemizde sıklıkla tüketilen tahin helva da tahinin tüm karakteristik özelliklerine sahip olup tahin orijinlidir. Bununla birlikte ticari olarak tüketime sunulan susam ve tahin, belirli düzeyde mikroorganizmalar ile kontamine olarak halk sağlığı açısından risk oluşturabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, piyasa satışa sunulan tahin numunelerinde sağlık açısından risk oluşturan koliform bakteri sayısı ile Staphylococcus/Micrococcus ve küf-maya varlığının araştırılmasıdır. Bu kapsamda 4 farklı ülkeden (Türkiye, Suriye, Lübnan ve Sudan) toplam 100 adet tahin örneği temin edilmiştir. Bu örneklerin %91'inde koliform bakteri, %2'sinde Staphylococcus/Micrococcus ile %24'ünde küf-maya tespit edilmiştir. Koliform bakteri en sık Suriye kökenli tahin numunelerinden (%95,8), Staphylococcus/Micrococcus Sudan (%6,6) kökenli tahin numunelerinden ve küf-maya ise en çok Sudan (%33) kökenli tahin numunelerinden izole edilmiştir. Buna göre, gıda hijyeni açısından önem taşıyan mikroorganizmaların tahinlerden izole edilmesinin halk sağlığı bakımından önemli taşıdığı tespit edilmiş olup tahin örneklerinin ilgili mikroorganizmalar bakımından kontrolünün gerekli olduğu değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Sesame (Sesamum indicum) and sesame-derived tahini foodstuffs are among the products produced in Türkiye and frequently used in traditional Turkish cuisine. In addition, tahini is consumed as a sauce in the meals and salads of Middle Eastern and Eastern Mediterranean regions and as a main ingredient in many ready-to-eat foods, such as halva or hummus. Tahini halva, which is frequently consumed in our country, has all the characteristics of tahini and is of tahini origin. However, commercially available sesame seeds and tahini are contaminated with certain levels of microorganisms and pose a risk to public health. This study aimed to investigate the number of coliform bacteria and the presence of Staphylococcus/Micrococcus and mold-yeast in tahini samples offered for sale in the market. In this context, 100 tahini samples were obtained from four countries (Türkiye, Syria, Lebanon, and Sudan). Coliform bacteria were detected in 91% of these samples, Staphylococcus/Micrococcus in 2%, and mold and yeast in 24%. Coliform bacteria were most frequently isolated from tahini samples of Syrian (95.8%), Staphylococcus/Micrococcus from Sudan (6.6%), and mold and yeast were most frequently isolated from Sudan (33%) origin. Accordingly, it was determined that the isolation of microorganisms that are important in terms of food hygiene from tahini is important for public health and it is evaluated that tahini samples should be controlled in terms of related microorganisms.