Meme kanseri olan kadınlarda etiyolojik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of etiological factors in women with breast cancer
- Tez No: 678864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI, DR. MURAT KESER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Meme kanseri oluşumunda etkili çok sayıda faktör olmasına rağmen bunların araştırıldığı çalışmalarda çelişkili bilgiler ortaya çıkabilmektedir. Çalışmamızın amacı; dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserinin nedeni olabilecek sosyodemografik, reprodüktif özgeçmiş, yaşam alışkanlıklarına bağlı ve çevresel bazı riskleri sorgulamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 17.05.2021 – 17.07.2021 tarihleri arasında, olgu-kontrol çalışması şeklinde planlanmış ve etik kurul onayı alınarak yapılmıştır. Çalışmaya, SBÜ İzmir Tepecik SUAM Onkoloji Merkezi'nde tedavi/takipleri yapılmakta olan 18-70 yaş arası 210 meme kanserli kadın hasta ve kontrol grubu için hastalarla 1. derece akrabalığı olmayan 210 sağlıklı kadın olmak üzere toplam 420 hasta alınmıştır. Hazırlanan anketler ile bilinen bazı risk faktörleri dışında, baz istasyonu, deodorant kullanımı, cep telefonu kullanımı, uyku ve stres değişkenleri araştırılmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı meme kanseri grubunda 49.1±8.1, kontrol grubunda 47.4±10.8 idi. Demografik özellikleri incelendiğinde kontrol grubunda evli olanların, yüksek eğitim durumunun ve şehirde yaşama oranının olgu grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are many factors that are effective in the formation of breast cancer, contradictory information may emerge in studies investigating these. The aim of this study is to question some sociodemographic, reproductive background, lifestyle and environmental risks that may be the cause of breast cancer, which is the most common cancer in women in the world and in our country. Materials and methods: Our research was planned between 17.05.2021 and 17.07.2021 as a case-control study and was carried out with the approval of the ethics committee. A total of 420 patients, 210 women with breast cancer aged between 18-70 years, who are being treated/followed up in SBU Izmir Tepecik SUAM Oncology Center, and 210 healthy women who were not related to the patients in the control group, were included in the study. With the prepared questionnaires, apart from some known risk factors, base station, deodorant use, mobile phone use, sleep and stress variables were investigated. Findings: The mean age of the patients was 49.1±8.1 years in the breast cancer group and 47.4±10.8 years in the control group. When the demographic characteristics were examined, it was seen that the rate of married, higher education status and living in the city were significantly higher in the control group compared to the case group.