Kimyasal çökeltme yöntemiyle Cu2=/CdO ince film güneş pilleri yapımı
Cu2O/CdO thin films solar cells made by chemical depozition method
  1. Tez No: 67888
  2. Yazar: YAKUP HAMEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET CdO ve Cu20 ince filmleri kimyasal çökeltme metodu ile temizlenmiş cam tabanlar üzerinde hazırlandı. Hazırlanan bu ince filmlerin oda sıcaklığında optik geçirgenlikleri 400-900 nm dalga boylan arasında ölçüldü. CdO 'nun optik geçirgenliği % 60-70, Cu20 'nun ise % 3-8 arasında bulundu. Optik geçirgenlik eğrilerinden CdO ince filmlerinin band aralığı 2.3 eV ve Cu20 ince filmlerinin ise 2.1 eV olarak hesaplandı. Hazırlanan ince filmlerin x-ışını kırınım desenleri alındı. Kırınım desenlerinden filmlerin CdO ve Cu20 olduğu ve polikristal yapıda bulunduğu saptandı. CdO ve Cu20 ince filmlerinin özdirençleri Van der Pauw metodu ile ölçüldü. CdO filmlerinin özdirençleri 10“2-10”3 Ü.. cm aralığında, Cu20 ince filmlerinin özdirençleri ise yaklaşık 103 Q- cm olarak bulundu. CdO ve Cu20 ince filmlerinden CdO/Cu20 ince film güneş pilleri yapıldı. Bu ince film güneş pillerine gümüş boyası ile kontaklar yapılarak açık devre gerilimleri ve kısa devre akımları ölçüldü. Bulunan açık devre gerilimleri 1-8 mV arasında, kısa devre akımları ise 1 - 4 uA arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The CdO and the Cu20 thin films have been grown on the cleaned glass substrates by the chemical precipitation method. The optical transmission of the CdO and Cu20 thin films have been measured as 60-70 % and 3-8 % between 400-900 nm wavelength range at room temperature, respectively. From the optical transmission curves the bandgaps of the CdO and Cu20 thin films have been calculated as 2.3 eV and 2.1 eV, respectively. The x-ray diffraction studies of the prepared films have been made. The x-ray diffraction spectra showed that the prepared films are CdO and Cu20 and are polycrystalline. The resistivities of CdO and Cu20 thin films were measured by Van der Pauw method and their values are between 10-2 - 10"3 Cl-cm for CdO and approximately 103 Q-cm for Cu20. From CdO and Cu20 thin films CdO/Cu20 thin film solar cells were made. By making silver paste contacts to these cells the open circuit voltages and the short circuit currents of these solar cells were measured. The determined open circuit voltages and short circuit currents are approximately between 1 - 8 mV and 1-4 uA, respectively.