Mekanikteki kavramların kalitatif öğretim yöntemlerinin araştırılması
Study of qualitative teaching method of concepts in mechanics
  1. Tez No: 67889
  2. Yazar: NAKİ ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğrencinin fizik konularında başarısız olmasının sebepleri üzerinde durulmuştur. Öğrenilen yanlış kavramlar ve başarısızlığın sebepleriyle ilgili yapılan araştırmalar incelenmiştir. İkinci bölüm kendi içinde yedi yedi kesimden oluşmaktadır. Bu bölümde mekanik konularının kavramları kalitatif olarak öz ve kısa cümlelerle verilmeye çalışılmıştır. Bu bölümdeki her kesim kendi içinde kavramlar, öneriler, gösteriler ve kontrol sorulan olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan çalışmanın sonunda, sonuçlar ve tartışma olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study consists of three chapters. In the first chapter the failure of the students in learning physics has been researched. In the second one, the concepts of the mechanics have been examined briefly in a qualitative manner. There are seven sections related this subjecst. In every section in this chapter there have been concepts, suggests, demonstrations and check questions. In the third chapter, as a results of the study, there are, discussions and results.