Fiziğin elektrik ve magnetizma konularının öğretimi sırasında, kavramsal yöntemlerin araştırılması
The Concepts of research methos used while zeaching of electric and magnetism subject in physics
- Tez No: 67890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalitatif eğitim açısından genel öğretim metodlarının elektrik ve magnetizma konularına uyarlanışı alt başlıklar halinde ele alınarak incelenmiştir. İkinci bölüm, durgun elektrikle ilgili bir takım kavramlar kalitatif olarak ele alınmış ve Elektrostatik ana başlığı altında alt başlıklarla incelenmiştir. Üçüncü bölüm, elektrodinamikte incelenen Elektrik akımı ve Magnetizma fasa ve öz cümlelerle ifade edilmiştir. Dördüncü bölüm, ilk üç bölümün değerlendirilmesi olarak ele alınmış, çıkarılan bulgular ışığında eğitimin kalitesini artırmak amacıyla çeşitli tartışma konulan ortaya atılmış ve sonuca gidilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study consists of four chapters. In the first chapter, general teaching methods have been wieved with related subjects of electricity and magnetizm as a subtitles. In the second chapter some concepts of static electricity have been studied qualitatively in the title of electrostatic. In the third chapter, electrical currents and magnetizm are studied and mentioned briefly. The first three chapters are rewieved in the ligth of results obtained and some discussion on the development of the education is made by these result.