Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinde yeme farkındalığının beslenme durumu ve obezite ile ilişkisi
Association between mindful eating and obesity, nutritional status among 6TH grade medical school students
- Tez No: 678939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ŞİMŞEK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Dokuz Eylül Tıp Fakültesi'ndeki 6. sınıf öğrencilerinde yeme farkındalığının obezite ve beslenme durumu (düşük diyet kalitesi) ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki araştırmanın evreni Dokuz Eylül Tıp Fakültesi'nde 2020-2021 eğitim yılında öğrenim gören 303 intörn hekimdir. Örnek seçimi yapılmayıp tüm evrene ulaşmak hedeflenmiştir. Bağımlı değişken beden kütle indeksine göre belirlenen obezite varlığı ve Akdeniz Diyeti Kalite Ölçeği'ne (KIDMED) göre belirlenen düşük diyet kalitesidir. Bağımsız değişken Yeme Farkındalığı Ölçeği ile belirlenen (YFÖ-30) yeme farkındalığıdır. Olası karıştırıcı etmenler sosyodemografik özellikler, sağlık durumu, beslenme davranışları, ailede obezite varlığı, fiziksel aktivite durumu, beden ağırlığı algısıdır. Veri çevrimiçi uygulanan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Tanımlayıcı değişkenler yüzde dağılımları, ortalama±standart sapmalarıyla sunulmuş, nedenselliği belirlemede Ki-kare ve Çoklu Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ulaşılan 245 intörn hekimin ortalama yaşı 23.9±1.2 (22-30), %42.9'u kadındır. YFÖ-30 toplam puanlarının ortalaması 98.3±11.3'dür. Obezite sıklığı %4.1'dir Bu çalışmada öğrencilerin %44.9'u düşük diyet kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the association between mindful eating and obesity, nutritional status (low diet quality) in the 6th grade students of the Dokuz Eylül University Medical School. The population of this cross-sectional study is 303 interns studying at the Dokuz Eylül Medical School, for the year 2020-2021. No sample selection was made and sought to reach the whole population. The dependent variable was presence of obesity determined by the body mass index and low diet quality determined by the Mediterranean Diet Quality Scale (KIDMED). The Independent variable was mindful eating determined by the Mindful Eating Questionnaire (MEQ-30). Possible confounding factors include socio-demografic characteristics, health status, dietary behaviour, the presence of obesity in the family, physical activity status and perception of body weight. The data were collected through an online survey form. The percentage distributions of the descriptive variables were presented with mean±standard deviations, Chi- Square and Multiple Logistic Regression Analysis were used in order to determine casuality. The mean age of 245 interns reached is 23.9±1.2 (22-30), %42.9 of whom were women. The mean total YFO-30 scores were 98.3±11.3. The frequency of obesity was %4.1. In this study, %44.9 of the students had low diet quality.