Varfarin kullanan hastalarda yeşil yapraklı sebze tüketim sıklığı ile vitamin K1 / K2 ve INR düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the consumption of green leaf vegetables and vitamin K1 / K2 and INR levels in patients using varfarin
- Tez No: 678969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN IŞIKSAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, K vitamini antagonisti olarak bilinen Varfarin kullanan bireylerde, Varfarin ile etkileşebilecek ilaç veya besinlerin kullanımıyla beraber INR düzeylerindeki değişikliklerin belirlenmesidir. Çalışma evrenini 01.02.2019-01.07-2019 tarihleri arasında Kardiyoloji kliniğine başvuran Varfarin kullanan hastalar oluşturmuştur. Araştırmamızda örneklem seçimine gidilmemiştir. 166 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara demografik özellikler, hastalığıyla ilgili tedavi olma durumu, INR takip sıklığı, yeşil yapraklı sebze tüketim sıklığı ve kabuklu kuruyemiş tüketim sıklıklarını içeren 14 soruluk bir anket uygulanmıştır. Hastalardan alınan kan örneklerinde, PT-INR analizi yapılmış ve sonucunda INR süreleri raporlanmıştır. Plazma örneklerinden K1/K2 vitamini analizi yapılmış ve raporlanmıştır. Varfarinin, K vitamini antagonisti olması sebebiyle K vitamini içeriği zengin olan besinlerle etkileşime girdiği bilinmektedir. Çalışmamızda Varfarin kullanıp K vitamini açısından zengin beslenen hastaların INR değerleri ve diğer demografik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the changes in INR levels in individuals using the warfarin drug, known as a vitamin K antagonist, with the use of drugs or foods that may interact with Warfarin. The population of the study consisted of the patients who applied to the Cardiology clinic between 01.02.2019-01.07-2019 using Warfarin. No sample selection was made in our study. 166 patients were included in the study. A questionnaire consisting of 14 questions was applied to the patients, including demographic characteristics, treatment status for the disease, frequency of INR follow-up, frequency of consumption of green leafy vegetables and consumption of nuts. PT-INR analysis was performed in the blood samples taken from the patients, and as a result, the INR times were reported. Vitamin K1 / K2 analysis was performed from plasma samples and reported. Since warfarin is a vitamin K antagonist, it is known that it interacts with foods rich in vitamin K content. In our study, no significant relationship was found between the INR values and other demographic chacracteristics of the patient who used warfarin and fed rich in vitamin K.