Farklı yem kaynaklarıyla beslemenin un kurtlarında (tenebrio molitor L.) larva döneminde büyüme ve ergin dönemde üreme performansı üzerine etkileri
Effects of feeding different feed sources on larval growth and adult reproductive performance in mealworms (tenebrio molitor L.)
  1. Tez No: 1005399
  2. Yazar: EMİNCAN BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE IŞIL AKBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, un kurdu larvalarının optimum faydalandığı besin maddesi olarak kabul edilen buğday kepeğinin protein: karbonhidrat oranına benzer oranlarda oluşturulmuş yem kaynakları ile beslemenin larva yaşama gücü, büyüme özellikleri ve kimyasal bileşimi üzerine olan etkileri değerlendirmek, ayrıca larval dönemde ki beslemenin ergin dönemde, üreme özellikleri üzerine olası etkileri de değerlendirilmesidir. Çalışmada buğday kepeği, yerfıstığı küspesi, arpa posası, susam küspesi, zeytin küspesi ve buğday nişastası kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, yem kaynağının larval gelişim ve hayatta kalma üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir (P<0,0001). Çalışma sonunda larva başına toplam ağırlık artışı ve günlük canlı ağırlık artışı bakımından en yüksek değerler BK ve YFK gruplarında belirlenmiş, bu iki grup arasında büyüme performansı açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Larva evresindeki hayatta kalma oranları da yem kaynağına bağlı olarak değişmiştir. En düşük ölüm oranı YFK grubunda, en yüksek ölüm oranları ise AP ve SK gruplarında tespit edilmiştir. BK ve YFK gruplarında larvaların kimyasal bileşimi ve yumurtadan çıkım oranları benzer bulunmuş, yer fıstığı küspesinin larva vücut kompozisyonu ve üreme performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, yer fıstığı küspesinin buğday nişastası ile dengelenerek kullanılması durumunda, un kurdu yetiştiriciliğinde buğday kepeğine eşdeğer performans sağladığı, kullanılan diğer besin maddelerinin ise farklı rasyon formülasyonu oluşturularak değerlendirilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the effects of feeding with feed sources formulated with a protein:carbohydrate ratio similar to that of wheat bran, which is considered the optimal nutrient for mealworm larvae, on the larval viability, growth parameters, and chemical composition. Additionally, it aims to assess the potential effects of larval-stage feeding on breeding parameters in the adult stage. Wheat bran, peanut meal, barley meal, sesame meal, olive meal, and wheat starch were used in the study. The findings obtained indicate that the feed source has a statistically significant effect on larval growth and survival (P<0.0001). At the end of the study, the highest values in terms of total weight gain per larva and daily live weight gain were determined in the BK and YFK groups, and no significant difference was found between these two groups in terms of growth performance. Survival rates during the larval stage also varied depending on the food source. The lowest mortality rate was observed in the YFK group, while the highest mortality rates were observed in the AP and SK groups. The chemical composition of larvae and egg hatching rates were found to be similar in the BK and YFK groups, and it was determined that peanut meal had no negative effect on larval body composition and breeding performance. In conclusion, it has been demonstrated that when peanut meal is balanced with wheat starch, it provides performance equivalent to wheat bran in mealworm breeding, while other feed ingredients should be evaluated by creating different feed formulations.