Development of a quasi-2DH model for numerical modeling of shoreline changes
Kıyı çizgisi değişimlerinin sayısal modellenmesi için yarı iki boyutlu model geliştirilmesi
- Tez No: 679093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin kapsamında kıyı çizgisi değişimlerinin dalga etkisi altında ve çeşitli kıyı yapısı alternatifleri varlığında sayısal olarak modellenmesi için yarı iki boyutlu bir sayısal model geliştirilmiştir. Geliştirilen yarı iki boyulu model orta ve uzun dönem kıyı çizgisi değişimleri için uygulanabilir bir modeldir. Geliştirilen model, dalga taşınımı için, enerji denge denklemini çözen spektral dalga modeli içermektedir. Kıyı boyu kum taşınımı toplu kum taşınımı denklemleriyle hesaplanıp, sörf bölgesine dağıtılmıştır. Böylece, spektral dalga modeli ile toplu kum taşınımı denklemleri birlikte çalışarak hızlı hesaplama yapan ama doğruluğu yüksek bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Modelde kıyıya dik taşınım ve plajın çalkantı bölgesinde kum taşınımı denge kıyı profilini koruma amacıyla tanımlanmıştır. Geliştirilen yarı iki boyutlu model teorik sonuçlarla karşılaştırılmış ve Gravens ve Wang (2007) laboratuvar sonuçlarıyla doğrulanmıştır. Teorik sonuçlarda, sahil çıkıntıları çevresindeki taşınımlar, kıyıya dik kum taşınımı etkisi altında kıyı profili değişimi ve kıyıya dik tek mahmuz çevresindeki birikme ve oyulma durumları incelenmiştir. Ek olarak, laboratuvar sonuçlarında bir açıkdeniz dalgakıran çevresinde oluşan kum taşınımları karşılaştırılmıştır. Laboratuvar sonuçlarıyla yapılan karşılaştırmalara göre; model kum taşınımının ve kıyı çizgisinin ilerlemeye başladığı ilk fazlarda kıyı çizgisi ve alansal sonuçlar incelendiğinde başarılı olduğu gözlenmiştir. Kıyı çizgisi açıkdeniz dalgakıranına doğru ilerlemeye başladığı ve tombolo oluştuğu durumlarda ise model sonuçlarının laboratuvar sonuçlarından uzaklaşmaya başladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to develop a quasi-2-dimensional numerical model to numerically modeling shoreline response under wave action in the vicinity of various coastal defense implementation. The developed quasi-2-dimensional model is applicable in both the medium and the long term. The model is utilizing a spectral wave model, which solves the energy balance equation. Longshore sediment transport is solved through the bulk sediment transport formula, and it is distributed over the surf-zone. The aim is to develop an accurate sediment transport model combining a spectral wave model with directly computed sediment transport expressions without prolonging computation time. The model consists of cross-shore and swash zone sand transport for maintaining an equilibrium profile. The developed quasi-2-dimensional numerical model is compared with theoretical cases and validated through Gravens and Wang's (2007) laboratory experiments. For theoretical cases, beach cusps, model's scope of cross-shore sediment transport, and a single groin case investigated. Moreover, series of experimental results in an offshore breakwater's vicinity are compared with the model results for laboratory experiments. In initial cases of laboratory experiments, the model successfully represents both the shoreline and the areal changes. As the shoreline advances vthrough the offshore breakwater and tombolo starts to form, incoming wave and local orientation angles start to increase; the model results deviate from laboratory measurements.