Algılanan örgütsel destek, yönetimin açıklığı ve iş tatmininin örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi
The effects of perceived organizational support, management openness and job satisfaction on organizational silence
  1. Tez No: 385447
  2. Yazar: HALİME GÖKTAŞ KULUALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FERDA ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma, kabullenici sessizlik, savunmacı sessizlik ve prososyal sessizlikten oluşan örgütsel sessizlik türlerini etkileyen faktörleri belirlemeye yöneliktir. Çalışmanın amacı, örgütsel sessizlik türlerinin algılanan örgütsel destek, yönetimin açıklığı ve iş tatmini değişkenleri tarafından nasıl etkilendiğini analiz etmek ve örgütün zararına olan sessizlik türlerini azaltan ve örgütün yararına olan sessizlik türünü artıran faktörleri ortaya koyabilmektir. Çalışmanın, özellikle örgütsel sessizlik türlerine odaklanarak, türleri etkileyen faktörleri belirlemesi ve her bir sessizlik türüne özgü ayrı çözüm önerileri sunması açısından literatüre ve uygulamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaç kapsamında, çalışma Bartın Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Karabük Üniversitesi'nde hizmet sunmakta olan 894 adet akademik ve idari personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kabullenici sessizlik üzerinde algılanan örgütsel desteğin etkili olduğu belirlenmiştir. Savunmacı sessizlik üzerinde algılanan örgütsel destek, yönetimin açıklığı ve iş tatminin anlamlı bir etkisi bulunmaktadır. Örgüt yararına sessizlik anlamı taşıyan prososyal sessizlik üzerinde ise iş tatminin anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. İçsel kontrol odağı, kabullenici sessizlikle algılanan örgütsel destek ve savunmacı sessizlikle iş tatmini arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkiye sahiptir. Analiz sonuçlarına göre, örgütte sessizliğin olumlu yanlarından yararlanılması ve olumsuz yanlarından kaçınılması için çalışanlarca algılanan örgütsel destek ve iş tatmini düzeyinin artırılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the factors that affect the types of organizational silence which consist of as acquiescent silence, defensive silence and prosocial silence. One of the aim of this study is to analyze how the types of organizational silence are affected by the perceived organizational support, management openness and job satisfaction. The other aim of this study is to reveal factors that reduce the types of silence which are disadvantage of the organization and factors that increase the type of silence which is the benefit of the organization. It is supposed to contribute to theory and practice through determining factors that affect the types of organizational silence by focusing on these types and submitting proposals which are specific and separate solutions to each type of silence. For this purpose, empirical evidence has gathered from 894 academic and office personnel from Bartin University, Bulent Ecevit University and Karabuk University. The results show that, acquiescent silence is affected by perceived organizational support. Perceived organizational support, management openness and job satisfaction have a significant effect on defensive silence. It has been determined that job satisfaction has a significant effect on prosocial silence which means silence for the organization's benefit. Internal locus of control has a moderator effect on the relationship between acquiescent silence with perceived organizational support and defensive silence with job satisfaction. According to the analyze results, in organizations, for benefiting from the positive aspects of silence and avoiding from negative aspects of silence, the levels of employees' perceived organizational support and job satisfaction should be increased.