Graduates' attitudes toward the academic and professional benefits of English medium instruction
Mezunların İngilizce eğitiminin akademik ve mesleki faydalarına ilişkin tutumları
  1. Tez No: 803826
  2. Yazar: HAFEZ ALHAMMADEH AL ISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geçtiğimiz birkaç on yıl dünya çapında Eğitim Dili olarak İngilizce (EDİ) uygulanmasında bir artışa tanık oldu. Kuveyt, 1960'ların sonlarında Kuveyt Üniversitesi'nin kurulmasından bu yana kamu yüksek öğretim kurumlarında EDİ'yi benimsemiştir. EDİ Kuveyt'te yeni milenyumun başlarında ilk özel üniversitenin kurulmasından bu yana hızla büyümüş ve dünya çapında araştırma odağı olmaya başlamıştır. Ancak, Kuveyt bu açıdan hala gelişmekte olan bir bağlamdır. EDİ bağlamında öğrencilerin ve öğretmenlerin algıları üzerine Kuveyt'te daha önce bazı araştırmalar yapılmış, ancak EDİ mezunlarına gereken ilgi gösterilmemiştir. Sonuç olarak, bu araştırma, üniversite mezunlarının EDİ eğitiminin akademik ve mesleki faydalarına ve mevcut işlerinde İngilizce kullanımlarına yönelik tutumlarını araştırmak için yapılmıştır. Bu araştırmada, anket ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşan karma yöntemli bir desen kullanılmıştır. Anket farklı EDİ bölümlerinden iki yüz yirmi dokuz mezun tarafından yanıtlanırken, yarı yapılandırılmış görüşmelere dokuz mezun katılmıştır. Anket verileri Statistical Package for Social Sciences (SPSS) kullanılarak, yarı yapılandırılmış görüşmeler ise içerik analizi yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, mezunların EDİ bölümünde okumanın faydalarına yönelik orta düzeyde tutumlara sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca görüşme yapılan kişilerin tamamının mevcut işlerinde İngilizce kullanmadıkları da ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, EDİ politika belirleyicilerinin, EDİ'yi Kuveyt'teki yüksek öğretim kurumlarında tek öğretim aracı olarak uygulama ve teşvik etme politikalarını yeniden gözden geçirmeleri kapsamında bilgilenmelerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The past few decades have witnessed an upsurge in implementing English Medium Instruction (EMI) worldwide. Kuwait has adopted EMI in its public higher education institutions since the establishment of Kuwait University in the late 1960s. EMI has proliferated in Kuwait since the first private university was established at the dawn of the new millennium. Since then, EMI has also begun to become the center of research around the world. However, Kuwait is still an emerging context in this respect. Some earlier research in Kuwait has been conducted on the perceptions of students and teachers in EMI settings. Nonetheless, EMI graduates have not been given due attention. As a result, the research at hand was conducted to explore the attitudes of university graduates toward the academic and professional benefits of EMI study as well as their use of English in their current jobs. This research utilized a mixed-methods design consisting of a questionnaire and semi-structured interviews. Two hundred twenty-nine graduates from different EMI departments answered the questionnaire, whereas nine graduates participated in the semi-structured interviews. The questionnaire data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS), whereas the semi-structured interviews were analyzed using a content analysis approach. The findings showed that the graduates held medium-level attitudes toward the benefits of studying at an EMI department. Moreover, it was revealed that not all interviewees used English in their current jobs. These findings help inform EMI policymakers to reconsider their policies of implementing and promoting EMI as the only medium of instruction at higher education institutions in Kuwait.