Higher education content lecturers' attitudes towards English medium instruction (EMI), their challenges and coping strategies in EMI classes
Yükseköğretim düzeyinde bölüm dersi veren hocaların eğitim dilinin İngilizce olmasına yönelik tutumları, eğitim dili İngilizce olan sınıflarda yaşadıkları zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkma yöntemleri
- Tez No: 889607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BİLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Eğitim dilinin yükseköğretim kurumlarında İngilizce olma uygulaması, bu kurumların uluslararasılaşmaya stratejik bir yanıtı olarak özellikle İngilizce'nin ana dil ya da resmi dil olmadığı Türkiye gibi ülkelerde küresel ölçekte büyüyen bir fenomen haline gelmiştir. İngilizcenin eğitim dili olarak uygulanmasında baş paydaşlardan biri olan içerik dersi veren öğretim üyeleri, İngilizcenin eğitim dili olarak etkili bir şekilde uygulanmasında hayati bir rol oynamaktadır. İçerik dersi veren öğretim üyelerinin eğitim dilinin İngilizce olmasına yönelik tutumları üzerine yapılan kapsamlı araştırmalar kesin olmayan ve çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Az sayıda çalışma, içerik derslerini İngilizce dilinde veren öğretim üyelerinin karşılaştıkları zorlukları ve başa çıkma yöntemlerini incelemiştir. Literatürdeki bu boşluğu göz önünde bulundurarak, bu çalışma Türkiye'deki 8 üniversite genelinde birleştirici karma yöntemler tasarımı kullanarak içerik dersi veren öğretim üyelerinin eğitimin dilinin İngilizce olmasına yönelik tutumlarını, karşılaştıkları zorlukları ve başa çıkma stratejilerini araştırmayı amaçlamıştır. Çevrimiçi anket yoluyla toplanan nicel veriler, tanımlayıcı istatistikler ve tek yönlü ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanan nitel veriler tematik analiz yoluyla incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların çoğunun eğitim dilinin İngilizce olmasını potansiyel faydaları nedeniyle desteklediğini, ancak bazı endişeler ifade ettiklerini ortaya koymuştur. Öğrencilerin düşük İngilizce yeterliliği, düşük düzeyde öğrenci katılımı ve değerlendirme ile ilgili zorluklar, ana zorluklar olarak belirlenmiştir. Başa çıkma stratejileri arasında basitleştirme, anadil kullanımı, ek destek sağlama ve ders planlarına eğlence unsurlarının dahil edilmesi bulunmaktadır. Disiplinler arasında algılar, zorluklar ve stratejiler arasında anlamlı bir farklılık belirlenmemiştir. Bulgular, hazırlık yılı dil eğitimi eğitim dili İngilizce olan derslerde anadil kullanımının sınırları ve farklı dillerin bilinçli ve stratejik olarak kullanımı konularında içerik dersi veren öğretim üyelerine, yükseköğretim yönetimlerine ve karar alıcılara önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The adoption of English-medium instruction (EMI) at higher education institutions (HEIs) has become a growing phenomenon globally as a strategic response to the internationalization of HEIs, especially in non-Anglophone countries including Turkey. As the key stakeholder in EMI practices, content lecturers play a pivotal role in the effective implementation of EMI. Research on content lecturers' attitudes towards EMI has revealed inconclusive and conflicting results. Scant studies have examined challenges encountered by EMI content lecturers and their coping strategies. Considering the gap in the literature, the present study aimed to investigate content lecturers' perceptions of EMI, their challenges and coping strategies across 8 universities in Turkey, employing a mixed methods design. Quantitative data collected from an online questionnaire were analyzed using descriptive statistics and one-way ANOVA. Qualitative data gathered through semi-structured interviews were analyzed through thematic analysis. The findings revealed the participants were mostly supportive of EMI due to its potential benefits, but they expressed some concerns. Students' low English proficiency, low level of learner engagement and assessment-related challenges were found as the major challenges. The coping strategies included simplification, L1 use, providing additional support and integration of fun elements into course plans. No significant difference between the perceptions, challenges and strategies was identified across disciplines. The findings suggest implications for content lecturers, higher education administration and EMI policy makers about prep year language education, the extent of L1 use in EMI classes, and translanguaging implementations.