Understanding brand trust in the context of consumer reshoring sentiment: An experimental study
Şirketlerin üretim faaliyetlerini kendi ülkelerine döndürmeleri ile oluşan tüketici duyarlılığı bağlamında marka güveninin incelenmesi: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 679293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüz küresel ticaret ortamında şirketler, değer zinciri operasyonlarında izledikleri stratejiler yoluyla rekabet avantajı elde etmeye çalışmaktadırlar. Kaynak kullanımı ve lokasyon seçimi özelinde iki ana karar doğrultusunda şekillenen bu stratejilerle şirketler, 1950'lerden günümüze hem maliyet etkinliği hem de değer yaratma çabası içindedirler. Ancak 1980'lerden itibaren bu kararların coğrafi lokasyon bazlı stratejilere dönüşümüyle birlikte, şirketlerin üretim faaliyetlerini denizaşırı ülkelere taşımaları (offshoring) ve şirketlerin üretim faaliyetlerini kendi ülkelerine döndürmeleri (reshoring) gibi kavramlar ön plana çıkmıştır. Şirketleri offshoring'e yönlendiren gerekçeler değer zincirinin daha ziyade üst kısmıyla (üreticiler, faktör piyasaları vb.) ilgiliyken, sonrasında reshoring kararını doğuran düşük kalite, yüksek toplam maliyet, vb. gibi firma taraflı gibi görünen geri dönüş gerekçeleri aslında talep-yönlü ve nihai tüketici ile ilişkilidir. Değişken talep ve küresel rekabet koşulları, şirketlerin stratejik karar alma süreçlerinin merkezine her zaman tüketicileri koymasını gerektirmektedir. Nitekim, işletmenin rekabet avantajı elde edebileceği kaynakları elde ederken tüketici odaklı bir bakış açısıyla reshoring kararının alınması hem müşteri değerini artıracak hem de benzer kaynaklarla rekabet eden rakiplere karşı avantaj sağlayacaktır. Bu bakımdan, reshoring kararının talep-yönlü etkilerine odaklanan bu tez kapsamında, şirket geri dönüş niyetinin algılanışı ve kategori ülke imajının koşullu etkileri altında, şirketlerin üretim faaliyetlerini kendi ülkelerine döndürmeleri kararı ile oluşan tüketici duyarlılığının etnosentrik yönelim ve marka güveni arasındaki aracı rolünü ölçmeyi amaçlayan deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Buna ek olarak, belirtilen model kısmi ve tam reshoring uygulanması durumları açısından da ele alınmıştır. Bulgular, tüketicilerin etnosentrik yönelimlerinin algılanan geri dönüş niyetine göre şirketlerin üretim faaliyetlerini kendi ülkelerine döndürmelerine yönelik bir duyarlılık oluşturduğunu, bu duyarlılığın geri dönüş yapılan ülkenin ilgili ürün kategorisindeki imajının moderatör etkisi altında marka güveni oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's global business environment, companies strive to gain competitive advantage through the strategies they follow with regard to the value chain operations. Companies have been trying to obtain both cost efficiency and value creation from the 1950s to the present by following these strategies, which stand on two main pillars as governance and location choice. However, since the 1980s, concepts such as offshoring and reshoring have started to take place with the transformation of these choices into geographical strategies. Although the drivers leading companies to offshore are related to the upper part (producers, factor markets, etc.) of the value chain, the factors bringing the reshoring decision such as quality, high cost, etc., which seem to be firm-sided, are indeed associated with the end consumer. Volatile demand and global competition conditions make it necessary for companies to always put consumers at the center of their strategic decision making. As a matter of fact, when the decision of reshoring is taken from a consumer-oriented perspective while acquiring the resources that the company can gain competitive advantage, it will both increase the customer value and bring an advantage over competitors competing with similar resources. In this respect, this thesis focuses on the demand-side effects of reshoring and an experimental study was conducted to understand the mediator role of consumer reshoring sentiment among consumers' ethnocentric orientation and brand trust under the conditional effects of perceived motives and category country image. In addition, the model has been tested for partial and full reshoring conditions. The findings exhibit consumers' ethnocentric orientation interacts with perceived motive, generates a reshoring sentiment, which intersect with the category image of the offshored country, ultimately produces brand trust accordingly.