Edebiyat ders kitaplarında yer alan türkü metinlerinin biçim-içerik açısından incelenmesi ve tematik tasnifi (1923-1960)
Examination and thematic classification of Turkish folk song texts in literary textbooks in terms of form and content (1923-1960)
- Tez No: 679301
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 591
Özet
Bu tezde, 1923-1960 yılları arasında Türk dili ve edebiyat müfredatı çerçevesinde yayımlanan 26 adet lise edebiyat ders kitabındaki 54 tane türkü metni, biçim ve içerik açısından incelenmiş, buradan hareketle türkü örneklerinin tematik sınıflandırılması yapılmıştır. Araştırmaya dâhil edilen türkü metinlerinin eğitimdeki kullanım özelliklerini tespit etmek ve bu türkü metinlerinin edebiyat eğitimindeki yerini ve önemini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu sebeple türkü metinleriyle birlikte bunların edebiyat ders kitaplarında nasıl kullanıldığı da değerlendirilmiştir. Bütün bu bilgiler ışığında, türkü metinleriyle ilgili Türk dili ve edebiyatı müfredat programı ve edebiyat ders kitaplarında bulunan problemlere çözüm sağlaması amacıyla sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 54 Turkish folk song texts in 26 high school literature textbooks published within the framework of the Turkish language and literary curriculum between 1923 and 1960 were examined in terms of form and content, and from here, thematic classification of the song samples was carried out. It is aimed to determine the usage characteristics of Turkish folk song texts included in the research and to reveal the place and importance of these folk texts in literary education. Therefore, it was evaluated how they were used in literary textbooks along with turkish folk song texts. In the light of all this information, results and suggestions are included in order to provide solutions to the problems found in turkish language and literature curriculum and literature textbooks related to Turkish folk song texts.