The relationship between growth differentiation factor-15 and testosterone hormone level in prostate cancer patients
Prostat kanserli hastalarda büyüme farklılaşma faktörü-15 ile testosteron hormon düzeyi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 679311
  2. Yazar: SAIF ABDALAZIZ METEAB BANIDAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, PROF. DR. MAYSAA JALAL MAJEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Prostat kanseri (PCa), birçok ülkede, özellikle Asya'da sık sık erkeklerin ölümüne neden olan ve sürekli artış gösteren yaygın deri dışı kötü huylu bir kanser türüdür. Bu nedenle, hastalığın sonucunu ve tedavinin etkinliğini tahmin etmek için prognostik belirteçlere ihtiyaç artmaktadır. Çalışma kapsamında, hasta grubu olarak 70 erkek vakanın ve kontrol grubu olarak 30 erkek vakanın serum ve klinik verileri toplandı.. Serum büyüme farklılaşma faktörü 15 (GDF15), prostata özgü antijen (PSA), toplam serum testosteron, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve C ‑ reaktif protein (CRP) değerleri BioTek Elisa ve Roche Cobas c 311 kullanılarak test edildi. PCa hastaların serumlarında hastalık ilerlemesine bağlı olarak, GDF-15 seviyelerinde bir artış belirlendi. Ayrıca, PSA seviyelerinde önemli bir artış gözlenmekle birlikte, serum toplam testosteron ve FSH seviyelerinde küçük bir azalma eğilimi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is a common non-skin malignancy disease that frequently causes death males and the burden of this cancer continuously elevating in many countries and especially Asian. Hence the need to find prognostic markers to predict aggressiveness, patients' outcome, and efficacy of treatment are raising.We analyzed serum and clinical data from 100 case divided in to 70 men as patient group and 30 men as control group . Serum growth differentiation factor 15 (GDF15), prostate specific antigen (PSA), total serum testosterone, follicle-stimulating hormone (FSH) and C‑reactive protein (CRP) were assayed by BioTek Elisa and Roche Cobas c 311. In Serum PCa patients with continuously disease progression were Levels of GDF-15 elevated.There was a significant increase PSA levels with prostate cancer patients with old injury but observed a trend to tiny depression in levels of serum total Testosterone and FSH. Concerning to the Pearson Scale there were positive significantly (P < 0.0023) correlated between serum GDF-15 with Prostate-specific antigen (PSA) levels.