Geriatrik ve geriatrik olmayan hastalarda GDF-15 düzeyinin kırılganlık ile ilişkisi
The association between GDF-15 levels and frailty in geriatric and non-geriatric patient populations
  1. Tez No: 1003288
  2. Yazar: BEGÜM CEBECİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SELVİ ÖZTORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, genç ve yaşlı bireylerde kırılganlıkla ilişkili demografik, klinik, biyokimyasal ve biyobelirteç parametrelerini incelemek ve Growth Differentiation Factor-15 (GDF-15) düzeylerinin kırılganlıkla olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Geriatri ve İç Hastalıkları Kliniklerine başvuran 177 birey değerlendirildi; dışlama kriterlerini karşılayanlar çıkarıldıktan sonra 123 katılımcı (genç-fit n=46, yaşlı-fit n=42, yaşlı-kırılgan n=35) analize alındı. Tüm katılımcılara demografik, klinik ve biyokimyasal değerlendirmelere ek olarak kapsamlı geriatrik testler (Katz GYA, Lawton-Brody EGYA, Mini Mental Test [MMT], Mini Nütrisyonel Değerlendirme [MND-SF], Geriatrik Depresyon Ölçeği [GDS]) uygulandı. GDF-15 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. İstatistiksel analizlerde grup karşılaştırmaları ve ≥65 yaş alt grubunda çok değişkenli lojistik regresyon ile ROC analizleri kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların ortanca yaşı 69,0 (44,0–76,0) yıl olup %63,4'ü kadındı. Kırılgan bireylerde bağımsızlık, bilişsel ve beslenme düzeyleri anlamlı olarak daha düşük; depresyon skorları ise daha yüksekti (tümü p<0.001). Yaş (aOR≈2,0/5 yıl; p=0.010) kırılganlıkla bağımsız ilişkili bulunurken, albümin düzeyi koruyucu etki göstermiştir (aOR≈0.31/5 g/L; p<0.005). GDF-15 düzeyleri gruplar arasında anlamlı fark göstermemiştir (p=0.547) ve kırılganlığı öngörmedeki ayırt edici gücü zayıf bulunmuştur (AUC=0.55; p=0.449). Klinik modelin (yaş, albümin, CRP, GFR, Hb, cinsiyet) AUC değeri 0.87 iken, modele GDF-15'in eklenmesi öngörü gücünde anlamlı artış sağlamamıştır (AUC=0.871). Sonuç: Yaşın ilerlemesi ve düşük albümin düzeyleri, kırılganlıkla bağımsız olarak ilişkili temel belirleyicilerdir. GDF-15'in kırılganlığı öngörmede tek başına yeterli bir biyobelirteç olmadığı, ancak klinik göstergelerle birlikte değerlendirildiğinde kırılganlığın biyolojik temellerinin anlaşılmasına potansiyel katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu bulgular, kırılganlığın erken tanısında biyobelirteç temelli yaklaşımların kapsamlı geriatrik değerlendirmeyle birlikte kullanılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate demographic, clinical, biochemical, and biomarker parameters associated with frailty in young and older adults, and to evaluate the relationship between Growth Differentiation Factor-15 (GDF-15) levels and frailty status. Materials and Methods: A total of 177 individuals who presented to the Geriatrics and Internal Medicine Clinics of Ankara Bilkent City Hospital were evaluated. After excluding those who met the exclusion criteria, 123 participants (young-fit n=46, older-fit n=42, older-frail n=35) were included in the final analysis. In addition to demographic, clinical, and biochemical evaluations, all participants underwent a comprehensive geriatric assessment, including the Katz Activities of Daily Living (ADL), Lawton-Brody Instrumental ADL, Mini-Mental Test (MMT), Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF), and Geriatric Depression Scale (GDS). Serum GDF-15 levels were measured using the ELISA method. Statistical analyses included group comparisons, multivariate logistic regression, and ROC curve analyses in the ≥65-year subgroup. Results: The median age of participants was 69.0 (44.0–76.0) years, and 63.4% were women. Frail individuals had significantly lower independence, cognitive, and nutritional scores, while depression scores were higher (all p<0.001). Age was independently associated with frailty (aOR≈2.0 per 5 years; p=0.010), whereas albumin showed a protective effect (aOR≈0.31 per 5 g/L; p<0.005). GDF-15 levels did not differ significantly among the groups (p=0.547) and demonstrated poor discriminatory power for predicting frailty (AUC=0.55; p=0.449). The clinical model (age, albumin, CRP, GFR, Hb, sex) had a high discriminatory capacity (AUC=0.87), and adding GDF-15 to this model did not yield a significant improvement (AUC=0.871). Conclusion: Advancing age and lower albumin levels were identified as independent determinants of frailty. GDF-15 alone was not a sufficient biomarker for predicting frailty; however, it may provide additional value when evaluated alongside clinical indicators. These findings highlight the importance of integrating biomarker-based approaches with comprehensive geriatric assessment for the early detection of frailty.