İşletmelerde nakit bulundurma politikası: Sigorta şirketleri üzerine bir uygulama
Cash keeping policy in businesses: An application on insurance companies
  1. Tez No: 679333
  2. Yazar: MUHAMMET KARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nakit yönetiminin en önemli konularından biri nakit bulundurma düzeyinin belirlenmesidir. Finansal yöneticilerin oluşabilecek her türlü durumu göz önünde bulundurarak nakit fazlası ve nakit açığı arasında bir denge sağlamaya yönelik faaliyetleri nakit yönetimini oluştururken, bu dengenin sağlanabilmesi için firmaların bulundurmaları gereken nakit düzeyi ise nakit yönetimini sağlıklı bir şekilde yürütebilmenin anahtarıdır. Bu çalışmanın amacı firmaların nakit bulundurma düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Bu bağlamda Borsa İstanbul'da sigortacılık sektöründe işlem gören 6 firmaya ilişkin 2012/1 - 2020/6 dönemleri arasında üçer aylık finansal verilerle nakit bulundurma düzeyine etki eden faktörler incelenmiştir. Çalışma sonucunda, nakit bulundurma düzeyi üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip değişkenler aktif kârlılık, toplam borç ve net satış olarak bulunmuştur. Dolayısıyla bu değişkenlerde meydana gelen artış, nakit bulundurma düzeyinde artışa ve tersi durumda azalışa neden olmaktadır. Ayrıca nakit bulundurma düzeyi üzerine özsermaye kârlılığı ile net kârın negatif etkisi anlamsız bulunmuştur. Yani nakit bulundurma düzeyinde bir artış gözlemlenirken, öz sermaye kârlılığı ve net kârda azalış gözlemlenmiştir. Fakat ilişkinin tesadüfi olduğu yani anlamsız olması, nakit bulundurma düzeyindeki değişimler ile özsermaye kârlılığı ve net kârdaki değişmelerin bağımsız hareket ettiği anlamına gelmektedir. Son olarak firma büyüklüğünün nakit bulundurma düzeyi üzerinde negatif ve anlamlı etkiye sahip olduğu görülmekte, dolayısıyla firmaların büyümesiyle daha az miktarda nakit bulundurdukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues of cash management is to determine the level of cash holding. While the activities of financial managers to provide a balance between cash surplus and cash deficit, taking into account all possible situations, create cash management, the level of cash that companies must have in order to achieve this balance is the key to a healthy cash management. The aim of this study is to examine the factors affecting the cash holding level of the firms. In this context, the factors affecting the level of cash holding with quarterly financial data for 6 companies traded in the insurance sector in Borsa Istanbul between 2012/1 - 2020/6 periods were examined. As a result of the study, the variables that have a positive and significant effect on the level of cash holding were found to be return on assets, total debt and net sales. Therefore, the increase in these variables causes an increase in the level of cash holding and a decrease in the opposite case. In addition, the negative effects of return on equity and net profit on the level of cash holding were found to be insignificant. In other words, while an increase was observed in the level of cash holding, a decrease was observed in the return on equity and net profit. However, the fact that the relationship is coincidental, meaning that it is meaningless, means that changes in cash holding level and changes in return on equity and net profit act independently. Finally, it is seen that firm size has a negative and significant effect on the level of cash holding, so it is concluded that firms hold less cash as they grow.