Istranca masifinde Safaalan bölgesinin magmatik-metamorfik petrolojisi ve yapısal özellikleri
Igneous & metamorphic petrology and structural properties of the Safaalan region in Istranca massif
- Tez No: 679473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK AYSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tekirdağ ili Saray ilçesi sınırlarında kalan Safaalan bölgesinin temeli Türkiye'nin en önemli masiflerinden olan Istranca Masifi'nin metamorfik kayalarından meydana gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, Safaalan köyü ve civarında gözlemlenen magmatik ve metamorfik kayaların petrolojisi ve yapısal özellikleri ortaya konulması amaçlanmıştır. Masifin temel kayaları, amfibolit – almandin fasiyesinde metamorfizmaya uğramış, granat Muskovit şist, amfibolit ve granulit gibi yüksek metamorfizma derecelerini işaret eden Tekedere Grubu'na ait kayalardan meydana gelmektedir. Çalışma alanında bu grubun granat mika şist ve amfibolit seviyeleri gözlemlenmektedir. Bu kayalar, yüksek potasyumlu kalkalkalen volkanik yay graniti olarak tanımlanan Safaalan Plutonu tarafından intrüzif dokanak ile kesilmektedir. Safaalan Plutonu'nda gerçekleştirilen LA-ICP-MS zirkon U-Pb izotop yaş tayini çalışmalarında birim, 544.41 My ± 6.4 My ve 525,3 ± 3,5 My (Ediyakaran) olarak yaşlandırılmaktadır. Buna bağlı olarak, Tekedere Grubu kayaları da Ediyakaran öncesi olarak tarihlendirilmektelerdir. Bu birimler, bu çalışmada Bahçeköy Plutonu olarak adlandırılan monzonit – granodiyorit bileşimli I tipi peralümina karakterdeki intrüzyon ile kesilmektedir. Çalışma içerisinde Bahçeköy Plutonu'ndan elde edilen örnek LA-ICP-MS zirkon U-Pb izotop yaş tayini ile 303,9 ± 1,7 My olarak tarihlendirilmiştir. Çalışma boyunca gerçekleştirilen miktotektonik analizlerde Tekedere Grubu'nun granat mika şist seviyelerinde krenülasyon dokuları, C, C' ve C'' yapıları, kartopu granat porfiroblastları, porfiroblast ve porfiroklast gelişimleri tanımlanmıştır. Bahçeköy Plutonu'nda yapılan mikrotektonik çalışmalar, birimin üst sağa plastik deformasyonlar gösterdiğini ve milonitleşmeye maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Bu birimler, Triyas – Jura yaşlı metasedimenterler ve Trakya Tersiyer İstifi kayaları tarafından uyumsuz olarak örtülmektelerdir. Çalışma sahasında Eosen yaşlı Koyunbaba Formasyonu ile başlayan bu istif, Neojen'de ormurgalı fosilleri içeren Ergene Formasyonu ile son bulmaktadır. Çalışma alanının en genç birimleri, dere yataklarında ve gölsel ortamlarda sedimentasyonuna devam eden Kuvaterner alüvyonlardır.
Özet (Çeviri)
Basement of the study area, which is placed in Saray vicinity in Tekirdağ, is formed on metamorphic rocks of Istranca (Strandja) Massif, which is one of the most important massifs in Turkey. In this study, it is aimed to enlighten igneous and metamorphic petrology and structural properties within the Safaalan Village and its vicinities. Basement rocks of massif consists on rocks indicate higher metamorphic conditions like garnet muscovite schist, amphibolite and granulite, which are belongs to Tekedere Group and underwent metamorphism in Amphibolite and Almandine facieses. In the field of study, garnet muscovite schist and, amphibolite rocks of this group are observed. These rocks are cut by intrusive contact by Safaalan Pluton. Safaalan Pluton is dated 544.41 ± 6.4 Ma and 525.3 ± 3.5 Ma (Ediacaran) by LA-ICP-MS zircon U-Pb isotope dating studies done on this unit. In this context, rocks of Tekedere Group is dated Pre-Ediacaran in age. Bahçeköy Pluton, that is named in this study, cuts these units, which is I-type peralumina in character and compounds monzonite – granodiorite. Sample taken from Bahçeköy Pluton is dated 303.9 ± 1.7 Ma by LA-ICP-MS zircon U-Pb isotope dating studies done in this study. Crenulation textures, C, C' and C'' structures, snowball garnet porphyroblasts and porphyroclasts are defined in garnet mica schist levels within the Tekedere Group in Microtectonic analyses which are done within this study. Microtectonic studies done on Bahçeköy Pluton, reveals that this unit shows top-to-right plastic deformations and mylonitization. These units are covered unconformably by Triassic – Jurassic in age metasedimentary rocks and Thrace Tertiary Sequence rocks. Sequence starts with Koyunbaba Formation in field of study, completes with Neogene in age vertebrata fossil bearing Ergene Formation. Youngest unit in the field of study continues sedimentation within the riverbeds and lacustrine environments is Quaternary alluvium.