Örgütsel hafıza ve örgütsel değişim ilişkisine yönelik bir araştırma
A research on the relationship between organizational memory and organizational change
- Tez No: 679490
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN SERİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örgütsel hafıza, işletmelerin kuruluşlarıyla birlikte oluşmaya başlayan ve faaliyetleri boyunca biriktirmeye devam ettikleri ve örgütsel değişim sürecindeki tepkilerin yönünü belirleyen unsurlardan biridir. Ayrıca sürekli değişim içinde olan işletmeler için örgütsel hafızanın değişime direncin azaltılmasında önemli rolü bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, örgütsel hafıza ile örgütsel değişime direnç arasında bir ilişkinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Ayrıca örgütsel hafızanın örgütsel değişime direnci nasıl etkilediğini tespit etmektir. Araştırmanın diğer bir amacı da cevaplayıcıların demografik özellikleri açısından örgütsel hafıza ve örgütsel değişime direnç konularındaki algılarını belirlemektir. Araştırmanın evreni, Denizli'de faaliyette bulunan ve değişim içinde olan enerji ve elektrik sektöründeki işletmelerde çalışan kişilerdir. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış olup veri toplamada kolayda örneklem metodu tercih edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, örgütsel hafıza ile örgütsel değişime direnç arasında, negatif, anlamlı ve nispeten düşük ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca demografik değişkenler açısından gruplar arasında bazı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The organizational memory, which organizations begin to form together with their foundation and continue to accumulate throughout their activities, is one of the elements that determine the direction of the reactions to organizational change. Besides, organizational memory has an important role in reducing resistance to change for businesses that are in continuous change. The aim of this study is to reveal whether there is a relationship between organizational memory and resistance to organizational change. The study also aims to determine how organizational memory affects resistance to organizational change. Another purpose of the study is to determine the perceptions of respondents about organizational memory and resistance to organizational change in terms of demographic characteristics. The research population is the employees working in the energy and electricity sector companies in Denizli where the sector is in change process. Questionnaire method was used in the research and convenience sampling method was preferred in data collection. As a result of the research, a negative, significant and relatively low relationship was found between organizational memory and resistance to organizational change. Also some differences were found between the groups in terms of demographic variables in the research.