The environmental performance of einkorn bread using cradle-to-grave life cycle assessment methodology including wheat straw utilization in bioethanol production
Beşikten mezara yaşam döngüsü değerlendirmesi metodolojisi kullanılarak ve buğday sapından biyoetanol üretiminde faydalanılarak geliştirilen siyez ekmeği çevresel performansı
- Tez No: 679544
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Chemistry, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Artan insan popülasyonu ile üretim ve tüketim alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, ekolojik denge üzerindeki baskıyı artırmaktadır. Bu değişikliklerden biri de dünya nüfusuna yetecek kadar besin üretmeyi amaçlayan endüstriyel tarım üretimidir. Ancak görülmektedir ki kimyasal gübre ve tarım ilacı gibi yoğun girdi kullanımı gerektiren bu yöntem, çevre ve insan sağlığı üzerinde ciddi problemlere yol açmakta ve iklim değişikliği gibi adaptasyon gerektiren çevresel problemlere karşı olan direnci de düşürmektedir. Bu sebeple, alternatif üretim yöntemlerine başvurulmaya başlanmıştır. Girdi miktarını bölgenin ekolojik özelliklerine göre belirleyen, kimyasal girdi kullanımından kaçınan, üretimde çeşitliliği savunan ve doğal dengeye saygı duyarak ihtiyaçlarını gözeten yöntemler olarak organik tarım ve permakültür kavramları burada karşımıza çıkmaktadır. Öte yandan, günümüzde sıkça kullanılmaya başlanan endüstriyel simbiyoz ve döngüsel ekonomi yaklaşımları da sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla paralellik göstermektedir. Bu bağlamda, aslında atık olarak değerlendirilmeyen, ancak yan ürün olarak başka bir endüstride girdi olarak değerlendirilen buğday sapından da biyoetanol gibi alternatif bir yakıt üretilmesi, bu yaklaşımların desteklediği faaliyetlerden biri olarak görülmektedir. Bu çalışmada, yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) metodolojisi kullanılarak, organik tarım ve permakültür yöntemlerine başvurularak üretilen ve eski zamanlardan beri önemli bir besin kaynağı olma özelliğini kaybetmeyen ekmeğin çevresel performansı değerlendirilmiş ve tarımsal süreçte yan ürün olarak üretilen buğday sapı da alternatif yakıt üretiminde (biyoetanol) kullanılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki çevresel etkiler, yaşam döngüsü boyunca makine ve araçlarda kullanılan dizel yakıtından ve elektrikten kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, buğday sapının yan ürün olarak değerlendirilmesi ekmek üretiminden kaynaklanan çevresel etkinin azalmasını sağlamıştır. Son olarak, 3 farklı yakıt türü değerlendirilerek biyoetanol karışımlarının çevresel performans bakımından daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in production and consumption patterns have led the pressure on ecological balance to increase along with the growing human population. One of these changes is industrial agriculture aiming to produce sufficient food for world population. However, it is seen that industrial agriculture requires intensive use of chemical inputs, causes serious problems on environment and human health, and reduces resistance to environmental problems such as climate change; for this reason, alternative production methods have started to be applied. Concepts of organic agriculture and permaculture appear here as methods determining amounts of inputs based on ecological characteristics of the region, avoiding chemical input use, and advocating diversity in production. In other respects, new approaches such as circular economy and industrial symbiosis, in concordance with sustainable development, encourage production of alternative fuels such as bioethanol from wheat straw. In this study, environmental performance of bread as an important source of nutrition since ancient times was evaluated by life cycle assessment (LCA) methodology with special emphasis on organic agriculture and permaculture practices. Additionally, wheat straw produced as a by-product in agricultural process was also assumed to be utilized in alternative fuel (bioethanol) production. Results showed that environmental impacts resulted from diesel and electricity used in machinery and vehicles throughout the life cycle. In addition, utilization of wheat straw as a by-product reduced environmental impact caused by bread production. Finally, by evaluating 3 different fuel types, it was concluded that bioethanol blends were better in terms of environmental performance.