The synthesis and characterization of thioglycolic acid and thiourea capped fluorescent zinc sulfide nanoparticles
Tiyoglikolik asit ve tiyoüre kaplı floresan çinko sülfit nanoparçacıklarının sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 679586
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRVET VOLKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
The changes in mitochondrial bioenergetics due to DNA mutations lead to an increase in the significance of mitochondria imaging of cancer cells. Since fluorescent imaging provides high resolution, sensitivity, and selectivity to many targets in living cells, fluorescent nanoparticles can be used as imaging probes. Zinc is one of the essential elements in cells used for cell growth, division, and apoptosis. Therefore, zinc sulfide semiconductor nanoparticles have been attracted attention due to its characteristic optical, chemical, and physical properties as well as low toxicity. In this study, it was aimed to synthesize surface functionalized zinc sulfide semiconductor nanoparticles for mitochondria targeting and imaging of cancer cells. Thioglycolic acid and thiourea capped zinc sulfide nanoparticles were synthesized in an aqueous medium at room temperature. The synthesized zinc sulfide nanoparticles were coated with triphenylphosphonium cation, a targeting moiety, through carbodiimide crosslinking. The fluorescence emission peak of thioglycolic acid and thiourea capped zinc sulfide nanoparticles was at 648 nm. Triphenylphosphonium coated zinc sulfide nanoparticles showed an emission maximum at 650 nm. The morphological characterization of the surface functionalized zinc sulfide nanoparticles was performed by Transmission Electron Microscopy. Surface functionalization of triphenylphosphonium coated zinc sulfide nanoparticles was performed by heparin and glucose coating, and they were used for intracellular analysis. Intracellular analysis is started to be performed and in progress.
Özet (Çeviri)
Mitokondri görüntüleme, antikanser alanında önem kazanmaktadır çünkü mitokondrideki DNA mutasyonları hücresel biyoenerjetikte değişikliklere yol açmaktadır. Floresan görüntüleme, canlı hücrelerdeki birçok hedefe yüksek çözünürlük, hassasiyet ve seçicilik sağladığından dolayı, floresan nanoparçacıklar, hücrelerin görüntülenmesi için kullanılabilir. Çinko, hücre büyümesi, bölünmesi ve apoptoz için kullanılan, hücrelerde bulunan temel elementlerden biridir. Bu nedenle, çinko sülfit yarı iletken nanoparçacıklar, karakteristik optik, kimyasal ve fiziksel özelliklerinin yanı sıra düşük toksisiteleri nedeniyle de dikkat çekmiştir. Bu çalışmada, kanser hücrelerinin mitokondri hedeflenmesi ve görüntülenmesi için çinko sülfit yarı iletken nanoparçacıklarının farklı yüzey modifikasyonları ile sentezlenmesi amaçlanmıştır. Tiyoglikolik asit ve tiyosulfat kullanılarak kaplanan çinko sülfit nanoparçacıkları, oda sıcaklığında sulu ortamda sentezlenmiştir. Sentezlenen çinko sülfit nanoparçacıkları, bir hedefleme parçası olarak kullanılan trifenilfosfonyum katyonu ile sırasıyla karbodiimit yöntemi kullanılarak kaplanmıştır. Tiyoglikolik asit ve tiyosulfat ile kaplanan çinko sülfit nanoparçacıklarının fluoresan emisyon dalga boyu yaklaşık 648 nm'dir. Trifenilfosfonyum kaplı çinko sülfit nanoparçacıkları ise 650 nm'de emisyon yapmaktadır. Yüzey modifikasyonu yapılan nanoparçacıkların karakterizasyonu Geçirimli Elektron Mikroskopisi ile yapılmıştır. Heparin ve glikoz ile yüzey kaplaması yapılan trifenilfosfonyum kaplı çinko sülfit nanoparçacıkları hücre içi analizlerde kullanıldı. Hücre içi analiz çalışmaları başlamış olup, devam etmektedir.