Bitlis ili ve ilçelerinde yeraltı suyu kaynaklarının su kalite parametreleri bakımından değerlendirilmesi
The evaluation of groundwater resources in Bi̇tli̇s provinces and districts in terms of water qualiyt parameters
  1. Tez No: 679616
  2. Yazar: RABİA BUŞRA KUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DEMİR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yeraltı suları, Dünya üzerinde 1,5 milyar insan tarafından içme suyu kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu kaynaklar genel olarak içme, kullanma ve sulama gibi amaçlar için kullanıldıklarından dolayı, kalite bakımından iyi olması önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında Bitlis İli ve İlçelerinde yeraltı suyunun (YAS), su kalite parametreleri bakımından değerlendirilmesi amacıyla Haziran 2019 - Eylül 2019 tarihleri arasında dönemsel incelemeler yapılmıştır. İncelemeler sonucu elde edilen su numunelerinde; sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik (Eİ) parametre değerleri yerinde (in-situ) ölçülmüştür. Geriye kalan diğer parametreler; Ca+2, Mg+2, Na+, K+, klorür (Cl-), sülfat (SO4-2), bikarbonat alkalinitesi (HCO3-), gibi anyon ve katyonlar laboratuarda ölçülmüştür. Sonuç olarak; Sıcaklık, genel itibariyle tüm örnekleme noktalarında yaklaşık olarak aynı değeri seyir etmekte ve SKKY (2004) sınır değerleri baz alındığında I. sınıf su kalitesi özelliği göstermektedir. EC değeri, bölgedeki örnekleme noktalarından sadece 3 tanesinde yüksek çıkmış olup, TS266(2005)'e göre ise B7,B21 ve B29 noktaları insani tüketim amaçlı kullanılmaya uygun değilken, diğer tüm noktalar insani tüketim amaçlı kullanılmaya uygun çıkmıştır. Bazı noktalarda klorür'ün yüksek çıkması, volkanik kayaçlara bağlanabilir. Ca+2, Mg+2, Na+, K+ değerleri ise, ölçülen Eİ değeri ile aynı değişimi gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Groundwater is used as a source of drinking water by 1.5 billion people around the world. Since these resources are generally used for humanitarian activities such as drinking water, utility water an dirrigation water, it is important that they are good in quality. Within the scope of this study, periodic examinations were carried out between June 2019 and September 2019 in order to evaluate the groundwater (YAS) in terms of water quality parameters in Bitlis Province and its districts. In the water samples obtained as a result of the investigations; temperature, pH, electrical conductivity (EC) parameter values were measured in-situ. Other remaining parameters; Anions and cations such as Ca+2, Mg+2, Na+, K+ chloride (Cl-), sulphate (SO4-2), bicarbonate alkalinity (HCO3-) were measured in the laboratory. As a result; the temperature has generally remain edapproximately the same value in all sampling points and when the SKKY (2004) limit values are taken as basis, it shows the characteristics of first class water quality. The EC value was higher in only 3 of the sampling points in the region, and according to TS266 (2005), the B7, B21 and B29 points were not suitable for human consumption, while all other points were found suitable for human consumption. Chloride rising at some points may be attributed to volcanic rocks. Ca+2, Mg+2, Na+, K+ values were found to show the same change with the measured EC value.