Covıd-19 pandemisinin gıda güvenliği konusunda tüketici davranışlarında yaptığı değişikliklerin ve oluşturduğu beklentilerin belirlenmesi: Bitlis Eren Üniversitesi örneği
Determining the changes and expectations of covid-19 pandemic in consumer behavior on food safety: example of Bitlis Eren University
- Tez No: 679618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAMİL ARGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
COVID-19 pandemisi her alanı etkilediği gibi gıda üretim sektörünü, gıda güvenliği ile ilgili tüketici tutum ve davranışlarını da etkilemiştir. Bu çalışma COVID-19 pandemisinin Bitlis Eren Üniversitesi akademik ve idari personellerinin gıda güvenliği konusunda kişisel yargılarında, tutum ve davranışlarında yaptığı değişikliklerin ve oluşturduğu beklentilerin belirlenmesi amacıyla planlanmış tarama modelinde kesitsel bir araştırmadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda katılımcıların çoğunluğu COVID-19'un gıdalarla bulaşmadığını, dışarıdan (market vb.) alınan ürünleri en az sekiz saat bekletmekle bulaşmanın engellendiğini düşünmektedir. Katılımcılarda (%66.1) kişisel bakım ve hijyene ayrılan zaman COVID-19 pandemisi ile beraber artış göstermiştir. COVID-19 pandemisi ile katılımcıların gıda güvenliğine, tarıma, kişisel hijyen ve sanitasyona verdikleri önem artmıştır. Katılımcıların çoğunluğu COVID-19 pandemisi ile insanlarda gıdasız kalma korkusu oluştuğunu, gıda işletmelerinde hijyen ve sanitasyon kurallarının öneminin arttığını bildirmiştir. COVID-19 pandemisinde tarım, gıda güvenliği ile hijyen ve sanitasyon kavramlarının değer kazandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has affected every field as well as the food production sector and consumer attitudes and behaviors regarding food safety. This study is a cross-sectional study in a screening model planned to determine the changes and expectations that the COVID-19 pandemic has made in the personal judgments, attitudes and behaviors of Bitlis Eren University academic and administrative staff on food safety. In the study, online survey method was used as a data collection tool. As a result of the study, the majority of the participants think that COVID-19 is not contaminated with food and that contamination is prevented by keeping the products purchased from outside (market, etc.) for at least eight hours. In the participants (66.1%), the time allocated to personal care and hygiene increased with the COVID-19 pandemic. With the COVID-19 pandemic, the importance given by the participants to food safety, agriculture, personal hygiene and sanitation has increased. The majority of the participants reported that with the COVID-19 pandemic, people fear of going without food and the importance of hygiene and sanitation rules in food businesses has increased. In the COVID-19 pandemic, it is seen that the concepts of agriculture, food safety and hygiene and sanitation have gained importance.