Türkçe lisans programlarında öğrenim gören uluslararası öğrenciler için Türk Dili ve Kompozisyon dersine yönelik kelime sıklığı çalışması
Word frequency study for Turkish Language and Composition course for international students studying in Turkish undergraduate programs
- Tez No: 679670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, son yıllarda ülkemizde uluslararası öğrenci sayısının da artışıyla daha dikkatle yaklaşılması gereken konular arasındadır. Uluslararası öğrenciler A-1'den C-1/+'e kadar olan Türkçe eğitimi kurlarını tamamladıktan sonra bölümlerine geçtikleri zaman karşılaştıkları en yaygın problem, Türkçe Öğretim Merkezlerinde almış oldukları Türkçe eğitiminin lisans programlarında ihtiyaçları olan Türkçeyi karşılamamasıdır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde Türk Dili ve Kompozisyon dersine yönelik kelime sıklığı çalışması yapılarak Akademik Türkçe öğretimi alanına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Türkçe öğretim setleri ve Üniversiteler İçin Türk Dili ders kitabı karşılaştırılarak Türkçe öğretim setlerinde yer almayan kelimeler tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Türkçe öğretim setlerinde olmayan 856 akademik kelime elde edilmiştir. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin dil öğrenmede karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözüm getirmek zamanın, yabancı dili hem öğreten hem de öğrenenler tarafından verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle, uluslararası öğrenciler lisans bölümlerine geçmeden önce kelime sıklık listeleri ile buluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish teaching as a foreign language is among the subjects that should be approached more carefully with the increase in the number of international students in our country in recent years. The most common problem that international students face when they move to their departments after completing Turkish education courses from A-1 to C-1/+ is that the Turkish education they have received in Turkish Teaching Centers does not meet the Turkish they need in their undergraduate programs. In this study, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. In the data collection process, it is aimed to contribute to the field of academic Turkish teaching by conducting a word frequency study for Turkish Language and Composition course. In this context, Turkish teaching sets and Turkish language textbooks for universities were compared and words that were not included in Turkish teaching sets were determined. As a result of the study, 856 academic words were obtained that were not in Turkish teaching sets. Identifying the problems that learners of Turkish as a foreign language encounter in learning a language and solving these problems will ensure that time is used efficiently by both foreign language teachers and learners. Therefore, international students should be introduced to word frequency lists before moving on to undergraduate programs.