Bilgisayar destekli mil tasarımı
Computer aided shaft design
  1. Tez No: 67967
  2. Yazar: AHMET TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ MIL TASARIMI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Ahmet TAŞKESEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak,1997 ÖZET Bu çalışmada millerin 3 boyutlu tasarım ve konstrüksiyonu için mukavemet ve deformasyon hesaplarım yapan bilgisayar programı hazırlanmıştır. Kademe, segman yuvalan, kama, sıkı geçme vb. çentik faktörleri tablo ve formül haline getirilerek bilgisayara yüklenmiştir. QuickBASIC 7.0 programlama dilinde hazırlanan programda ayrıca deformasyon hesaplan ise sonlu farklar metodu kullanılarak yapılmıştır. Mil hesaplarım gerçekleştirebilmek için öncelikle, milin dönme yönü, desteklenme ve mil üzerindeki güç iletim elemanlarının noktalan belirtilir. Mil malzemesinin fiziksel özellikleri girilerek malzemesi seçilir. Mile etki eden burulma momenti ile radyal ve eksenel kuvvetler hesaplamaya dahil edilerek hesap sonuçlan, değişik grafikler vasıtası ile elde edilebilir. Bilim Dalı Kodu :626.09.01 Anahtar Kelimeler :Mil, Dişli Kuvvetleri, Sehim, Faktörler Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
n (M.SC THESIS) Ahmet TAŞKESEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January, 1997 ABSTRACT In this study, a computer program which makes strength and deformation calculations for three-dimensional design and construction of shaft developed. Stress concantration factors such as key, shrink fit, etc. are tabulated and formulized and then they are loaded into the program. The computer program is written with QuickBASIC 7.0 programming language. Deformation calculations in the program are carried out by using finete difference method. In order to make shaft calculation, first off all, shaft rotation direction and supprots and power transmission elements on the shaft are implied. Material of shaft is selecting according to physical properties of shaft material. Torsinal moment, radial and axial forces on the shaft are included in the calculations. The results one obtained by means of various graphs and then shaft dimensioning is carried out. Keywords : Shaft, forces of gear, deformation, stress concentration factors Number of pages : 53 Supervisor :Assoc. Prof. Kürşad DÜNDAR