Current status and the future projections of the Turkish pellet fuel industry: A survey study
Türkiye pelet yakıt sektörünün mevcut durumu ve gelecek öngörüleri: Bir anket çalışması
- Tez No: 679693
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
2019 yılı itibarıyla ülke genelinde 22 milyon 740 bin hektar orman varlığına sahip olan Türkiye, dünya genelinde 31. sıradadır. Türkiye, belirli stratejik adımların atılması halinde küresel pelet yakıtı pazarlarında daha önemli bir üretici ve tüketici olma potansiyeline sahiptir. Bu tez çalışması, Türkiye pelet yakıtı endüstrisinin mevcut durumunu detaylandırmayı ve özellikle Avrupada gelişmiş bir endüstri olan ve Türkiyede erken yaşam döngüsü aşamasında olan ve stratejik bir öneme sahip olan endüstrinin gelecekteki gelişiminin önündeki temel fırsatları ve zorlukları araştırmayı amaçlamaktadır. Ulusal yenilenebilir enerji eylem planı, yenilenebilir enerji hedefleri ve yüksek biyokütle potansiyeli doğrultusunda pelet yakıtı endüstrisi ülke için yüksek potansiyele sahiptir. Biyoyakıt ve pelet yakıtı alanlarında uzman olarak kabul edilen 64 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anketin amacı, sektörün şu anda karşı karşıya olduğu zorlukları ve engelleri belirlemek ve uzmanların sektörün geleceğine ilişkin beklenti ve görüşlerini anlamaktır. Politika desteği, hammadde, Avrupa Birliği uyum süreci, lojistik, çevresel faktörler, diğer katı yakıtlar ile rekabet vb. konulardaki zorluklara odaklanılmakta, bu konularda uzmanların beklentileri ve sektörün gelecek perspektifi çizilmekte ve olası senaryolar belirlenmektedir. Bu kalıplar, endüstri, genel sorunlar ve engeller ile bunların bağımlı oldukları kaynaklar için bir çerçeve sağlayarak endüstrinin geleceği için iyileştirme gerektiren alanları anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
As of 2019, Turkey has 22 million 740 thousand hectares forest assets nationwide and ranks at 31st worldwide; which positions Turkey as a potential large volume pellet fuel producer. Turkey has the potential to become a more important producer and consumer on global pellet fuel markets if certain strategic actions be taken. This thesis study aims to elaborate the current status of the Turkish pellet fuel industry and to explore the main opportunities and challenges facing the industries future development which is a developed industry especially in Europe, and in its early life cycle stage in Turkey and has a strategic potential for the country in line with the renewable energy action plan, renewable energy targets and its high biomass potential. A survey study is conducted with 64 people who are accepted as experts in the fields of biofuels and pellet fuel. The purpose of the survey is to identify the challenges and barriers the industry is currently facing and to understand the expectations and views of experts on the future of the industry. The challenges in matters regarding policy support, raw materials, European Union harmonization process, logistics, environmental factors, competition with other solid fuels etc. are focused on, the expectations of the experts about these matters and the future of the industry determined and the possible patterns pointed out by the survey are tried to be revealed. These patterns provided a framework for the industry, general problems and barriers, and the resources on which they depend, and will help us understand the areas that require improvements for the future of the industry.