Kesmeye karşı güçlendirilen betonarme kirişlerin davranışı
The behaviour of reinforced concrete beams agains the shear forces
- Tez No: 67973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kesmeye Karşı Güçlendirilen Betonarme Kirişlerin Davranışı (Yüksek Lisans Tezi) Bolat GÜL Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Nisan 1997 Özet Yeterli kesme dayanımına sahip olmayan betonarme kirişlerde kesme dayanımı yetersizliğinin giderilmesi için uygulamada en çok kullanılan güçlendirme yöntemi dıştan kelepçeleme tekniğidir. Uygulamada çok sık kullanılmasına karşın, bu yöntemin etkinliği ile elemanın davranış ve dayanımı üzerindeki etkileri yeterli düzeyde araştırılmamıştır. Dolayısıyla uygulamada kelepçeler genellikle el yordamıyla düzenlenmekte ve güvenilir bir hesaba dayandırılmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kirişlere dıştan kelepçe yerleştirilmesi yönteminin, kiriş davranış ve dayanımı üzerindeki etkilerinin deneysel olarak araştırılmasıdır. Kesme açık lığı etkili yüksekliğin yaklaşık beş katı olan 4 adet deney elemanı bu amaçla test edilmiştir. Dış etriye çokluğunun elemanların davranışı üze rindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen deney sonuçları ile yöntemin dayanım, rijitlik, süneklik üzerindeki etkileri tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Deney sonuçları bu güçlendirme yönteminin çok etkin olduğunu ortaya koymuştur. Kelepçelerin, elemanda davranışı değiştirerek eğilme davranışını hakim kıldıkları, kesme çatlaklarını başarılı bir biçimde kontrol ettikleri gözlenmiştir. Elemanda dayanım istenilen düzeye çıkarılırken, süneklik de önemli ölçülerde artmıştır. Bilim Kodu : 624.03.02 Anahtar Kelimeler : Betonarme kirişler, Kesme dayanımı, Kesme donatısı, Güçlendirme. Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Sinan ALTIN
Özet (Çeviri)
u (M.Sc. Thesis) Bolat GÜL Gazi University Institute of Science And Tecnology April 1997 Abstract The most common technique used to provide additional shear strength to repair and strengthen reinforced concrete beams, which have inadequate shear reinforcement, is the use of exterior clamps. Although this clamping teclmique is widely used in practice, the effectiveness and its influence on the behaviour and strength have not been investigated. Thus during the applications, clamps are designed without being based on any reliable analysis and calculations. The aim of this study is to investigate experimentally the influence of exterior clamps on the behaviour and strength of the beams. Four specimens which have shear span of almost 5 times the effective depth, were tested. The behaviour of the test specimens were studied according to the amount of external stirrups. The test resulsts were examined so as to indicate the influence of the technique on strength, rigidity and ductility of beams. Test results prove that srengthening technique is very effective. External clamps improve shear behaviour thus lead to flexural failure and control shear cracks successfully. While the strength in the element reaches to the required level, ductility of the element increases considerably. Science Code : 624.03.02 Key Words : Reinforced concrete beams, Shear strength, Shear reinforcement, Strengthening. Number of Pages : 9 1 Adviser : Doç.Dr. Sinan ALTIN